آشنایی با هنر گیوه دوزی از صنایع دستی چهار محال و بختیاری

گیوه و بسیاری از کفشهای قدیم ایرانی از دیرباز به عنوان نیازهای اولیه مردمان این سرزمین ساخته میشدند. 2.ابتدا در انتخاب و مشاهده یک گیوه به زیره آن توجه نمایید و از کیفیت آن از لحاظ استحکام و استفاده از مواد اولیه و با کیفیت، اطمینان حاصل کنید. توجه داشته باشید در هنگام بافت رج برگشت، همه ۲۰ دانه را با هم ببافید، سپس بعد از اینکه دانه وسط را رد کرده اید، بافت ۹ دانه دیگر را از قسمت رو انجام دهید، به طوری که از هر سمتی، یک دانه به بافت وسط اضافه کنید که در مجموع باید تعداد رج های پشت بافتنی به ۲۰ دانه برسد. باید به این موضوع نیز اشاره کرد که هر کدام از انواع دیگر گیوههای کرمانشاه، مزیتهای خود را دارند و در شرایط خاص محیطی مورد کاربرد هستند. در این مجموعه، دو کارخانه «استاندارد» (ادامه رویه کارخانه مهرآباد) و «تاف» (تولید کفشهای صنعتی) قرار داشت که هر کدام دفاتر اداری، رستوران، مهدکودک و نانوایی مستقل خود را داشتند و همچنین ۴۰۰ خانه سازمانی در محیط پارک برای رفاه کارگران ساخته شده بود.

تمامی وعدههای غذایی کارگران کارخانه در مجموعه تهیه و سرو میشد. در باره شیوه تولید گیوه زیره ای اهالی اورامانات معتقدند که گیوه ابتدا از چرم بوده است وسپس تغییرات اساسی در آن داده شده و پشم بافته شده و پارچه جای چرم را می گیرد و اخیرا نخ کارخانه ای نیز به دلیل هزینه کمتر و دوام بیشتر جای پشم گوسفند را گرفته است. گیوه رویه ابریشمی؛ بیش از 50 سال است که در شهر کرمانشاه معمول شده و در کنار نان برنجی جزء سوغاتیهای کرمانشاه محسوب میشود، رویه آن از نخ ابریشمی الوان تهیه میشود و درحال حاضر به علت عدم ورود نخ ابریشم از خارج از کشور و هزینه بالای تهیه آن ویسکوز، پرلون و نخ پلاستیکی جایگزین آن شده اند، این نوع گیوه به عنوان کفش خانگی و بیشتر زنانه است.

این کفش به دلیل نوع رویه، دارای قابلیت گردش هوا است و موجب خنگ نگه داشتن پا در کفش میشود. و این نشان دهنده کیفیت بالای این نوع گیوه می باشد. نوع دیگری از گیوه، گیوه ملکی میباشد نوک این گیوه باریک و کشیده است. به همین دلیل، این گیوه، وزن کمی دارد و به دلیل انعطاف، می توان از آن در مناطق کوهستانی به آسانی استفاده کرد. آماده کردن هر جفت گیوه، یعنی تخت کشی و گیوهدوزی حدود یک روز به طول میانجامد. اگر دقت کرده باشید یکی از مهمترین بیماری های پای ورزشکاران نام دارد که عبارت از یک عفونت شایع و مسری قارچی پوست پا که اصولی درمانی آن جدای از شستن ، نضافت و… برای مثال «فورمن» یا سرکارگران ۴۰ نفر از کارگران برتر را به مدیریت معرفی کرده و از بین آنها ۷ نفر برای مطالعه در رشتههای مرتبط به خود به مدت ۶ ماه به خارج اعزام شده و مشغول مطالعه میشدند.

ایروانی توانست با مدل فکری صحیح به راحتی کفش را که در آن زمان کالایی لوکس به حساب میآمد در ذهن مردم به عنوان یک نیاز اصلی تلقی کرده و با تولید انواع کفش برای تمامی طبقات جامعه، مدل پوششی جامعه را دستخوش تغییرات جدی کند. ●نیاز به سرمایه کم؛هر فردی با فرا گرفتن مهارت گیوه بافی می تواند به تولید این محصول مبادرت ورزد. این گروه از سال ۱۳۳۰ تا ۱۳۵۲، ۱۰ شرکت را در زمینه تولید انواع کفش(کفش استاندارد ،گابور و …)، کفش صنعتی، چکمه (چکمه ملی) و دمپایی (سرپایی ملی و اتافوکو) و همچنین ۲۵ شرکت دیگر با همکاری شرکای خارجی و ایرانی برای تأمین نیازهای شرکتهای تولیدی اصلی افتتاح کرد. همچنین زیره های به کار رفته تهیه شده از برند ترکیه زیلان، که تولید شده با بالاترین استاندارد های جهانی و بهترین مواد اولیه میباشد، استفاده از مواد اولیه مرغوب و اندازه استاندارد باعث میشود با راه رفتن طولانی مدت شما احساس خستگی و اذیت شده توسط کفش را نداشته باشید.