از گذشته تا امروز – ایسنا

این کارآفرین ادامه داد: گیوههایی که من تولید میکنم، گیوههایی هستند که خاستگاه اولیه آن در کرمانشاه بوده است و سپس تولید انبوه آن به زنجان کشیده شده است و من به جرئت میتوانم بگویم اولین نفری هستم که بافت این مدل گیوه را درروستاهای قزوین آموزش داده و محصول نهایی را با همکاری تعدادی ازعلاقهمندان هنرمند و هنردوست در این رشته تولید و به بازار عرضه میکنم. در استان های کردستان، ایلام چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه و زنجان تولید گیوه رواج دارد همچنین تولید گیوه در شهر سنجان استان مرکزی نیز رواج دارد. این هنرمند افزود: نوع دیگری گیوه هم با بافتی متفاوت در منطقه تاکستان قزوین رواج داشته که در حال حاضر به دلیل بافت متفاوت آن و بافندگان انگشت شمارش در حال فراموشی است که امیدوارم بتوانم به زودی این مدل گیوه را هم احیا و تولید کنم. گیوه یکی از پای پوش های قدیمی که روزگاری به خصوص در فصل تابستان مورد استفاده فراوان قرار می گرفت، در سال های اخیر به سبب رواج کفش های چرمی و غیر چرمی و جایگزین شدن آن ها به جای پای افزارهای قدیمی در اکثر مناطق ایران رونق و اعتبار دیرین خود را از دست داده است.

در لغت نامه دهخدا به نقل از این فرهنگ ها آمده است: گیوه کش کشنده گیوه، حامل گیوه، کفشدار، از جایی به جایی برنده گیوه، شخصی را گویند که چون کفش ها را از پا در آورند بدو سپارند و این قسم مردم اکثر بر در مزارات و مانند آن نشینند (آنندراج، بهار عجم، چراغ هدایت). اکثر زنان و دختران در گذشته به بافت رویه گیوه آشنایی داشته اند. در مناطق شهری كارهای مربوط به رویه گیوه توسط زنان و در خانه ها صورت میگیرد. این كار در روستاها هم به دست زنان و هم به دست مردان در خانه و قهره خانه و اماكن عمومی در ایام فراغت انجام میشود. مردان جوراب را پس از مرطوب کردن و کوبیدن برای شکل دهی اولیه، قالب بندی می کنند. به این ترتیب رویه و کفی جوراب تحت فشار قرار می گیرند و بعد از نیم ساعت شکل قالب به خود می گیرند.

نخستین برای سوراخ کردن و رد کردن نخ و دومی برای میزان کردن نخ و جلوگیری از پیچش نخ به هنگام کشش نهایی در زیره است. وسط آن را سوراخ می کنند. یکی از ویژیگی های منحصر به فرد گیوه کلاش این است که این پای افزار چپ راست ندارد و شما میتوانید هر لنکه از کلاش ها را در هر یک از پاهای که دوست دارید بپوشید قبلا این ویژیگی در انواع گیوه ها مشاهده میشد اما رفته رفته چون دیگر گیوه هاشروع به استفاده از زیره ها ماشینی کردند عاملی شد که دیگر اکنون این قابلیت منحصر به گیوه کلاش هورامی شده است.

گیوه کلاش هورامی یک گیوه کاملا دست باف سنتی است که از مواد موجود طبیعی و سازگار با محیط زیست منطقه مانند نخ وچرم ساخته می شود. گیوه كلاش هورامی پای پوشي است زیبا ، با اصلت و سنتی كه متشكل از مواد كاملاً طبيعي سازگار با محیط زیست با خصوصياتي منحصر به فرد از نظر زيست محيطي که با ساختار يا مرفولوژي پا ، مناسب برای افراد دارای کمردرد و مخصوص فصول گرم سال قابليت استفاده برای تمام سنين مشترك بین خانم ها و آقایان میباشد. عموما گیوه ها برای افراد دارای کمر درد مناسب می باشد اما گیوه کلاش هورامی با توجه به دارا بودن کفه ی منحصر به فرد خود ارگونومی که دارا می باشد برای افراد دارای کمر درد می باشد بسیار مناسب است وحتی شما می توانید برای پیاده روی های طولانی ویا کوه نوردی با خیال راحت از آن استفاده کنید.