از گذشته تا امروز – ایسنا

گیوه زنانه این مدل از گیوه زنانه دارای پاشنه می باشد. گیوه زنانه کرمی این مدل از گیوه زنانه دارای پاشنه می باشد. گرچه گیوههای زنانه و مردانه تفاوتی ندارند و به یکشکل هستند ولی با توجه به طرح و ارزشافزودهای که به گیوه وارد میشود سن و جنسیت افراد استفاده کننده مشخص میشود که اغلب خانمهای جوان هستند. این هنرمند ادامه داد: با توجه به ذائقه نسل جوان گیوههایی که ما تولید میکنیم بهطور زیبایی بازسازی شده است و جوانهای نسل امروز خریدار آن هستند. اکنون نوه محمدرحیم متقی ایروانی، در آمریکا حرفه پدربزرگ و کسبوکار خانوادگی را به شیوهای متفاوت ادامه میدهد.

این شرکت پیش از واگذاری به دولت در سال ۱۳۵۷ شامل ۵۲ کارخانه در صنایع مختلف کفش و چرم بود و بیش از ۴۰۰ شعبه و ۱۰۰۰۰ کارمند داشت. کفش ملی در آن زمان به بیش از ۱۴ کشور صادر میشد. شاید بهتر باشد، خیلی بیش از این جلو نرویم و ابتدا کمی بیشتر با آقای محمدرحیم متقی ایروانی آشنا شویم و پس از آن به ادامه داستان بپردازیم. جلساتی که همواره ایجاد انقلاب درونی می نمود و کمتر کسی چنین توانایی در مستمع را ایجاد می نمود که این خود نشان از عمق معنویت و خلوص نیت حاجآقا بود و می توان به طور قطع گفت ایشان با توسل و توجه این جلسات را اداره می کردند و قبل از بیان، خودشان ابتدا عامل به آن گفته بودند.

خانواده او از شش نسل قبل از او از تجار معروف شیراز بودند. محمد رحیم به روایت خودش از شش سالگی در تجارتخانه پدر، کارهای مختلفی مثل جاروب کردن و ارسال نامه انجام میداد و تا آخر عمر همیشه از آن روزها به عنوان یکی از عوامل موفقیت خود نام میبرد. نری گاو را هم پوست می کنند ،خشک می کنند و تا هنگام استفاده آن را در آب می خیسانند تا نرم و انعطاف پذیر گردد،برش دادن و سوراخ کردن آن به راحتی انجام گیرد. 2.کتیرا؛برای آهار دادن و منسجم کردن فتیله ها کف گیوه بیشتر از سنندج وارد می شود. این کفش ها دارای یک ویژگی منحصر بفرد هستند و آن ویژگی این است که هر لنگه آن مخصوص یک پا نیست و می توان آن ها را جابجا پوشید. از سوی موسسه نشر آثار حاجآقا مجتبی تهرانی ( موسسه مصابیح الهدی) آثار ایشان منتشر شده و علاقمندان می توانند از این آثار بهره مند شوند، که یکی از این آثار جذاب و خوب کتاب حاجآقا مجتبی است که در این کتاب علاوه بر زندگی نامه ایشان، راویان مختلفی خاطرات خود را از حاجآقا مجتبی بیان نمودند، که در این بین ماجرای نبات متبرک امام زمان(عج) به حاجآقا مجتبی است، که بیان این ماجرا در آستانه سالگرد ارتحالشان، خالی از لطف نیست.

و بعد حجت الاسلام هاشمی نژاد به ماجرای نبات متبرکی اشاره نمودند و در ادامه گفتند که حاجآقا مجتبی می فرمودند: هنوز حلاوت آن نبات در کام من است و من فکر نمی کنم که خدا بدن مرا به آتش بسوزاند چرا که در آن تبرکی از امام زمان(عج) وجود دارد. این هنرمند گفت: گیوه نوعی پایپوش سنتی است که قدمتی دیرینه دارد و در گذشته در بسیاری از شهرهای مختلف ایران که آب و هوای خشک داشتند تولید شده است. در سالهای اخیر و با استقبال دنیای مد از گیوه، این پاپوش سنتی به یکی از رایجترین انتخابهای طرفداران صنایع دستی تبدیل شده است.