از گذشته تا امروز – ایسنا

نکته جالب این است که گیوه هیچ جفت راست یا چپ ندارد! 7.نکته مهم دیگر در مورد گیوه این است که هر چقدر زیره گیوه باکیفیت تر و رویه گیوه زیبا و استاندارد بافته شده باشد بایستی به نقطه ی اتصال رویه با زیره گیوه توجه نمود و استحکام این قسمت از بافت را که شروع بافتن رویه بر زیره گیوه (بن پرگ) محک زد. در باره شیوه تولید گیوه زیره ای اهالی اورامانات معتقدند که گیوه ابتدا از چرم بوده است وسپس تغییرات اساسی در آن داده شده و پشم بافته شده و پارچه جای چرم را می گیرد و اخیرا نخ کارخانه ای نیز به دلیل هزینه کمتر و دوام بیشتر جای پشم گوسفند را گرفته است. ناگفته نماند که گیوه شهری برای زنان و مردان بافته می شود ولی گیوه زیره ای مخصوص مردان است. 4-در صورت تولید بیشتر آوازه آن می تواند به خارج از محدوده منطقه نیز کشیده شود و موجب تامین نیاز های دیگر منطقه گردد.

4.پوست دباغی شده گاومیش؛که بیشتر از سنندج و کرمانشاه آورده می شود. کیفیت و اصالت کالا در کنار قیمت مناسب و منصفانه و جلب رضایت کامل مشتریان از جمله اهداف مهم ما می باشد . بسیار راحت است و برای آب و هوای ایران مناسب است. پاره ای از این مواد را گیوه کشان بدون اینکه کاری روی آن انجام دهند به کار می برند مانند: پیه،نخ قرقره،رنگ،میخ ،کتیرا(که فقط در آب خیسانده می شود). اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که ترجیح میدهید در تابستان، از انواع گیوه استفاده کرده و استایلی شیک و خاص برای خود درست کنید، پیشنهاد میکنیم سری به قسمت فروشگاه وچری بزنید و از انواع مختلف این محصول دیدن کنید. وی با اشاره به روش تولیداتش گفت: تعدادی بافنده که حدوداً ۱۵۰ نفر هستند با استفاده از نخ پنبه یا ابریشم صنعتی بهطور مستقیم در منازل خود به بافت رویه میپردازند.

1-سندان چوبی؛نام بومی آن “کوته” یا “ده زگا” (kutæیاdæzga ) که از کنده درخت بلوط ساخته می شود ،قطر آن حدود چهار انگشت باز(تقریبا 13سانتیمتر)و بلندی آن کمی بیش از نیم متر است که نزدیک به نیمی از آن در زمین چال می شود و بقیه(حدود 33سانتمتر) بیرون می ماند. اورامانات:منظور از اورامانات در این تحقیق منطقه ای در غرب کشور که شامل شهرستانهای پاوه،روانسر،جوانرود،ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه و قسمتی از شهرستانهای کامیاران و مریوان در استان کردستان می باشد. گیوه شهری:نوعی کفش دست بافت که در مرکز استان کرمانشاه و شهرستان اسلام آباد بافته می شود. سطح سندان در اثر ضربه مشته و تیغه گزن به تدریج ناهموار می شود که هرچند روز یک بار روی آن را با سوهان چوب ساب تخت می کنند همین امر باعث می شود ارتفاع سندان کم شود و به جای برسد که برای کار کردن روی آن کمر خم شود. 10 -“گازن”(nzga) ابزاری است با دسته چوبی خراطی شده و قسمت کارای آن آهنی به طول 15سانتیمتر است از سر این ابزار که تیز است برای بریدن و صاف کردن تسمه های چرمی و قسمت های اضافی فتیله های به هم متصل شده تخت گیوه استفاده می شود.

سرچشمه آن را روستای حجیج و نوسود می دانند،روستای حجیج از این لحاظ که توان تامین نیازهای اساسی خود را دارد، حایز اهمیت است. حمایت از صنایع دستی و تقویت بنیه تولیدی صنعتگران و سازندان فراورده های بومی در ایران به دلیل فراوانی، یکی از راه هایی است که می تواند نقش فعالی در توسعه اقتصادی این کشور داشته باشد ،زیرا که نیرو های بیکار را جذب و ایجاد اشتغال سالم می کند و مهمتر آنکه مواد اولیه ارزان داخلی را تبدیل به محصولات مصرفی و حتی صادراتی می نماید. مرحله بعد توسط ۱۵ تا ۲۰ نفر در کارگاه زیرکشی گیوه انجام میشود که قبل از زیره کشی با استفاده از چرم طبیعی کفی گذاری میکنند. گیوه زیره پلاستکی با رویه ابریشم و پلاستیک گیوه در سایزهای 39 تا 55 تولید می شود. برهمين اساس پس ازآن تلاش كرد با طرق مختلف پوششي براي پاهاي خود ايجاد كند تا بدين روش راه رفتن برايش سهل تر گردد.