اما گیوه هنوز هم مشتریان خود را دارد

معمولا هر جفت گیوه با توجه به تنوع در کیفیت قیمتی بین ۳۰ الی ۲۰۰ هزار تومان دارد. پوست گاو که به صورت نوارهای باریک در کف گیوه به کار می رود و از روستاهای اطراف و بخصوص «اسپریس» می آورند. معمولا گیوه مردانه در روستاها تولید می شود و این نکته را باید بدانید که بیشتر مواد تشکیل دهنده گیوه از همان محلی که در آن گیوه درست می شود تهیه می کنند. گیوه مردانه در انواع مختلفی تولید می شود که ممکن است کف آن چرمی، پلاستیکی یا پارچه ای باشد. میخ : سر جلو و عقب ملکی می کوبند برای استحکام بیشتر. همچنین گیوه براساس نوع نخ مورد استفاده برای بافندگیی و نحوه اتصال قطعات به یکدیگر طبقهبندی میشود. امروزه این پای پوش زنانه به دو شکل و طرح در بازار وجود دارند. امروزه گیوه زنانه در طرح و رنگ های متنوع با دست بافته شده و در بازار عرضه می شود.

گیوه های مردانه که در بازار وجود دارد دارای کف چرمی یا پلاستیکی هستند. گرچه گیوههای زنانه و مردانه تفاوتی ندارند و به یکشکل هستند ولی با توجه به طرح و ارزشافزودهای که به گیوه وارد میشود سن و جنسیت افراد استفاده کننده مشخص میشود که اغلب خانمهای جوان هستند. ضد عرق پا، ضد میخچه و کمک به رفع قارچ های پوستی کف پا و رفع کننده بوی بد پا. به واسطه وجود منافذ در بین بافت رویه گیوه امکان تهویه هوا در داخل آن به راحتی وجود دارد و باعث جلوگیری از تعریق و بوی بد پا می شود.

گیوه را می توان بدون جوراب و با جوراب پوشید.. از همین روی می توان بیان داشت که قیمت گیوه طرح دار نسبت به گیوه های ساده در سطح نسبتاٌ بیشتری قرار دارد. نخ های به کار رفته در تولید این گیوه ها نخ قالی و نخ ابریشم می باشد. ولی در حال حاضر این هنر صنعت فقط در چند شهر ایران به کمک علاقهمندان هنوز به حیات خویش میدهد. این پای پوش قدیمی كه روزگاری، بخصوص در فصل تابستان مورد استفاده فراوان قرار میگرفت در سالهای اخیر به سبب رواج كفش ماشینی و جایگزین شدن آن بجای پای افزارهای قدیمی در اكثر مناطق ایران رونق و اعتبار دیرین را از دست داده و صنعتگران شاغل نیز بعلت كمی درآمد و كاهش تقاضا در این رشته به مشاغل دیگر روی آورده اند ولی زیبائی و تنوع و طرحهای متعدد گیوه آنچنان است كه هنوز هم دارای متقاضیان فراوانی بوده و از استقبال قابل توجهی در فصول بهار و تابستان برخوردار میباشد.

در گذشته ساکنان روستاهای ایران که کار هر روزه آن ها عبور از مسیرهای سنگلاخ و پر پیچ و خم و انجام کارهای مربوط به کشاورزی و دامداری بوده به وفور از این پای پوش تابستانی سبک و بادوام استفاده می کردند. لذا از این کلمات در نام شرکت های ثبت شده به ندرت استفاده شده و به همین خاطر احتمال ثبت آن ها بسیار بالا می باشد. گیوهچی در مسابقههای جهانی 1966 و 1969 که طی آنها به نشان طلای جهانی دست یافتیم، مربی تیم ملی کشتی فرنگی ایران بوده است. نشان دادن سازنده گان آن ،طرف داران زیادی در داخل و خارج کشور پیدا کرده است . قابل ذکر است که به دلایل زیادی که در پی پیشرفت تکنولوژی حاصل شده است هنر گیوه دوزی در این استان ها کمتر شده است. این مهم برای جلوگیری از صدمه زدن به نخ در حین دوختن است.