برندهای کفش ایرانی

کفشی به نام کب کاب از قشم آمده است و محلی ها می گفتند که این کفش را فقط خانم های حکام اجازه داشتند بپوشند تا دیگران با صدای کفش از آمدن ایشان باخبر شوند درحالی که زن های معمولی حق نداشتند حتی کفش بپوشند، صدای این کفش دقیقاً هست : کب – کاب؛ و اسم آن هم از این صدا گرفته شده است، البته یک درخت خرما هم به همین نام داریم، ولی این کفش از جنس آن درخت نیست. بهرحال در خصوص پوشیدن کفش طبقه اجتماعی و فقر می تواند تآثیرگذار باشد و یا این باور که مردم معمولی حق ندارند کفش بپوشند در آنها باقی مانده است. در چرم مشهد زنجیره تولید محصولات چرمی از تبدیل پوست خام به چرم و چرم به محصولات چرمی و عرضه ی انجام می شود. امروزه برندهای مختلفی در داخل و خارج ایران در تلاش هستند که کفشهایی با طراحی بروز و البته دوام بالا به بازارهای جهانی عرضه کنند.

ایجاد اشتغال، عرضه ی محصولات در داخل و خارج کشور و با به کارگیری حداکثر توان نیروکار و امکانات از دیگر اهداف برند است. من یک جفت کفش پاشنه بلند مربوط به آن موقع دارم که کفش راحتی نیست و در هر صورت پنجه پای خانمی که این کفش را می پوشد بیرون می ماند، این برداشت را کردم که شاید مثل کفش های چینی که کوچک هستند تا زن ها را مجبور نمایند با متانت و وقار راه بروند این کفش ها هم به همین دلیل کوچک هستند، یک جفت کفش دیگر هم دارم که پاشنه آن برعکس است و به جای اینکه از زیر کفش به بیرون باشد به سمت داخل آن است. کفش دخترانه 98 در بازار توسط دختران خرید می گردد و بهتر است که این مصرف کنندگان این محصول را بدون بیرون رفتن از خانه به صورت اینترنتی سفارش دهند و در زمان کم ممکن محصول را تحویل گیرند.

مصرف کنندگان کفش در هنگام خرید این محصول تنها معیاری که مد نظر خود دارند، مقاومت کفش در برابر عوامل بیرونی بوده است، و همیشه کفشی را خرید می کنند که از لحاظ دوام طول عمر و شیک بودن (جلب توجه ) زیادی داشته باشد. می توانیم دلیل کفش نپوشدین را فقر فرض کنیم که به نظر من بعید است، چون من در این جا سه نوع کفش دارم از گران ترین کفش که از چرم گاومیش است تا لاستیک ماشین که ارزان ترین آنهاست و من آن را در روستای ماخونیک از توابع شهرستان سربیشه، استان خراسان جنوبی، پیداکردم.

جلیلی اضافه کرد: قدیمی ترین کفش چرم دنیا مربوط به 5500 سال پیش است که دو- سه سال پیش در مرز ارمنستان و ترکیه، یعنی از نظر جغرافیایی دقیقاً بالای گوش گربه نقشه ایران پیدا شد و من دقیقاً شبیه آن را از یک کشاورز گرفته ام و نمی دانم چطور تا یک دوره ای کفشی دوختش کامل می گردد و بعد باز در دوره های بعد از آن می بینیم که مردم خیلی کفش های ساده تر و ابتدایی تر از دوره های قبلی می پوشند و هنوز این مهره گمشده و دلیل افت و خیزها را نتوانسته ام پیدا کنم؛ اما در شهر سوخته یک بند کفش پیدا شده است که در موزه آرمیتاژ نگهداری می گردد و به من این اجازه را دادند که از این بخش بازدید این افت و خیزها در مطالعات من فواصلی ایجاد نموده که نمی توانم آن ها را بهم وصل کنم و دلیلشان را پیدا کنم.