روزنامه آفتاب یزد – گـــــیوه

1.پوست که به صورت نوارهای باریک در کف گیوه به کار می رود و از روستاهای منطقه مخصوصا روستای ‹‹اسپریس››می آورند. اخبار صنعت چرم و کفش – این ها جوان ترین افرادی هستند که با مشارکت هم این گیوه دوزی چرم را تولید می کنند، زن ها در خانه قسمت رویی گیوه را می بافند و مردها کف چرمی گیوه را به اصطلاح خودشون تخت آجین می کنند، به این صورت که با استفاده از درفش و سوزن بزرگ و نخ پنبه ای کلفت تمام کف چرمی را به صورت منظم می بافند، گیوه دوزی چرم که روزگاری در خارج از اراک و استان مرکزی هم هواخواه زیادی داشته، جالبه که تخت کف گیوه کاملاً از چرم درست میشه در حالی که در بیشتر نقاط ایران از نوار های پارچه ای به هم فشرده استفاده می شده. حتی در شلوغیهای سال ۵۷ نیز کفش ملی یکی از معدود کارخانههایی بود که اعتراض و شلوغی را به خود ندید.

و حتی پس از پاره شدن دور انداخته نمی شود و می توان آن را ترمیم کرد. زمانی که اشتباه و خطایی از کارگران صورت میگرفت، او هیچ وقت سیاست اخراج را پی نمیگرفت و معمولاً با اخطار و جریمه نقدی اشتباهات کارمندان را گوشزد میکرد. گیوه رویه ابریشمی؛ بیش از 50 سال است که در شهر کرمانشاه معمول شده و در کنار نان برنجی جزء سوغاتیهای کرمانشاه محسوب میشود، رویه آن از نخ ابریشمی الوان تهیه میشود و درحال حاضر به علت عدم ورود نخ ابریشم از خارج از کشور و هزینه بالای تهیه آن ویسکوز، پرلون و نخ پلاستیکی جایگزین آن شده اند، این نوع گیوه به عنوان کفش خانگی و بیشتر زنانه است. گیوه رویه ابریشمی؛ بیش از ۵۰ سال است که در شهر کرمانشاه معمول شده و در کنار نان برنجی جزء سوغاتی های کرمانشاه محسوب می شود، رویه آن از نخ ابریشمی الوان تهیه می شود و درحال حاضر به علت عدم ورود نخ ابریشم از خارج از کشور و هزینه بالای تهیه آن ویسکوز ، پرلون و نخ پلاستیکی جایگزین شده، این نوع گیوه بعنوان کفش خانگی و بیشتر زنانه است.

از زمانهای دور و پیدایش بشریت، انسانها بهدنبال راهکاری برای جلوگیری از آسیب دیدن پاهایشان بودند که معروفترین نوع آن در نقاط مختلف ایران گیوه نام دارد. پس از انتقال کامل به شهرک صنعتی جدید، این تحقیقات به صورت تخصصی دنبال شد و توانست به رکن دیگری برای موفقیت کفش ملی تبدیل شود. البته ممکن است در حال حاضر امکان رزرو نوبت از همه مراکز فوق ممکن نباشد که این موضوع وابسته به تصمیم خانم دکتر در ارایه نوبت گیری از درگاه های فوق بوده است . اما محمدرحیم متقی ایروانی گامی فراتر از همه این کارها برمیداشت. اعتماد و علاقه کارگران به شرکت تا جایی پیش رفت که در کارخانه، اعتصابی رخ نمیداد و همه کارمندان در تمامی سطوح با دل و جان برای پیشرفت کار میکردند.

در سالهای گذشته، گیوه به یکی از محبوبترین انواع کفشهای مورد استفاده توسط اقشار مختلف جامعه تبدیل و تقاضای بالایی نیز برای آن ایجاد شده است. او کلاسهای سوادآموزی مختلفی را در شرکت خود برگزار کرد و کارگرهای نخبه خود را به خارج از کشور برای تحصیل و آموزش میفرستاد تا مابقی نیز به تحصیل و آموزش تشویق شوند. طرح های سنتی که در رویه این گیوه ها استفاده شده است، گیوه را بسیار شکیل و مدرن کرده است. ولی رویهی کفش که به ظریف کاری نیاز دارد به دست خانم ها بافته می شود. 14- “وز” (wæz) قطعه چرمی است که مقداری پیه گاو در آن می گذارند این ابزار برای پیه کشیدن تسمه ها به کار می رود البته کارکرد محافظت از دست را هنگام کشیدن تسمه هارا نیز بر عهده دارد. او با حافظه خوبی که داشت، نام اکثر کارمندان و مدیران خود را به خاطر میسپرد و در زمانهای تولد برایشان گل و کارت تبریک میفرستاد.