سرگذشت برندهای کفش ایرانی

آخرین فعالیت اقتصادی او، اقدام برای تأسیس کارخانه کفشسازی در افغانستان بود که در نهایت بیثمر باقی ماند. او در سال ۱۳۴۳ شرکت کانون مشاوره اقتصادی را تأسیس کرد. همچنین تا سال ۱۳۵۶ توانست بیش از ۱۰۰۰۰ نفر را صاحب کار و بسیاری از مناطق کشور را آباد کند. اولین شرکت او باتا (۱۳۳۲) نام داشت و آخرین شرکت خود را با نام چرم خسروی نو (۱۳۵۶) در زمینه تولید چرم به ثبت رساند. گروه صنعتی کفش آداک در سال 68 به همت احمد خادم، فعالیت خود را در زمینه تولید انواع کفش به خصوص کفش های زنانه آغاز کرد. این گروه از سال ۱۳۳۰ تا ۱۳۵۲، ۱۰ شرکت را در زمینه تولید انواع کفش(کفش استاندارد ،گابور و …)، کفش صنعتی، چکمه (چکمه ملی) و دمپایی (سرپایی ملی و اتافوکو) و همچنین ۲۵ شرکت دیگر با همکاری شرکای خارجی و ایرانی برای تأمین نیازهای شرکتهای تولیدی اصلی افتتاح کرد. زمانی که اشتباه و خطایی از کارگران صورت میگرفت، او هیچ وقت سیاست اخراج را پی نمیگرفت و معمولاً با اخطار و جریمه نقدی اشتباهات کارمندان را گوشزد میکرد.

اگر بچه های دهه 50 و 60 بخواهند از خاطرات کفش نودارشدن خودشان بگویند، احتمالا لا به لای خاطرات شان به تصویر فیل زردی اشاره می کنند که مقاومت و کیفیت طولانی مدت را به یادشان می آورد. شخصی به نام رحیم ایروانی در یکی از سالهای دهه ۳۰ به کشور چکسلواکی سفر کرد. وظیفه این شرکت که به «خانه بزرگ» معروف بود، بزرگ کردن ۲۲ کودک (از سن ۲ ماهه الی ۲ ساله) با نام ایروانیپور بود. » مشاهدههای میدانی نشان میدهد وضعیت فروش سایر کفشفروشان اصفهان نیز مناسب نــیســت؛ تاجایی که تعداد کفشفروشیها نسبت به دو سه سال قبل کم شده است. قشم، بزرگترین جزیره جنوب ایران، از لحاظ توریستی، تجاری ارزش ویژه ای دارد، بازار های قشم دارای محصولات بسیار مناسبی با کیفیت های مرغوب می باشد، این یکی از بازار های مهم کشور برای صادرات کفش اسپرت رها و دیگر اجناس تولید ایران به کشور های حاشیه خلیج فارس می باشد، همچنین در این بازار کالا های وارداتی درجه یک نیز معمولا وجود دارند که برای تولید کنندگان داخلی خوب است که در این بازار ها رقابت پذیری محصولات خود را محک بزنند.تهران دیگر فقط پایتخت سیاسی ایران نمی باشد، کم کم به پایتخت صنعتی ایران نیز تبدیل شده است، چرا که بازار های تهران تامین تر هستند از لحاظ جنسی نسبت به دیگر بازار ها به عبارتی دیگر مثلا بازار کفش تهران، دارای کفش اسپرت رها با قیمت و متنوع بیش تر و بهتری می باشد نسبت به بازار کفش و کتانی کرمان.

اين باعث برجستگي در کنار پا ميشود که ملتهب شده و منجر به درد ميشود. رویه کفش حتماً باید از چرم مرغوب ساخته شده باشد، تا در کنار عمر بالا به میزان راحتی و انعطافپذیری کفش کمک کند. او اواخر عمر خود را در لندن سپری کرد و به مشاوره پرداخت. اوکاباشی زمانی کار خود را شروع کرد که تولید کفش آمریکا در حال برونسپاری به چین بود و سالهای اولیه شرکت با سختیها و چالشهای فراوانی همراه شد. تا دوران معاصر، تا پیش از اختراع لاستیک، همیشه از موادی برای کفش استفاده میشده که قابل بازیافت بوده و مضر برای محیط زیست نبوده است. ایروانی همیشه سعی بر حل مشکلات و جلب رضایت کارمندان خود داشت. بهمن ایروانی همیشه بر سازگاری محصولاتش با محیط زیست تأکید داشت و برای ارتقا و بهبود آن کوشید، اما هیچگاه نتوانست موفقیتهای پدر را تجربه کند. این شاید ساده به نظر برسد، اما یک رویکرد مثبت واقعاً منجر به اقدام مثبت شده و در نهایت منجر به تغییرات مثبت خواهد شد.

همچنین این تولیدات به سراسر کشور ارسال خواهند شد. همچنین عراق به تنهایی سهم ۵۶ درصدی صادرات ایران را دارد. همچنین گروه صنعتی ملی تصمیم داشت از ۱۳۵۵ تا ۱۳۶۰ صادرات خود را در بازارهای جهانی به ۸ میلیون دلار افزایش دهد. حتی در شلوغیهای سال ۵۷ نیز کفش ملی یکی از معدود کارخانههایی بود که اعتراض و شلوغی را به خود ندید. وقتي که برگشت براي فرزندانش از اروپا کفش هديه آورده بود. او عاشق کار کردن در این خانواده بزرگ بود و همین عامل باعث به وجود آمدن اصطلاح «خانواده بزرگ کفش ملی» در کارخانه شد. محصولات پس از تولید در کارخانه به فروشگاههای چرم مشهد در سراسر کشور ارسال خواهند شد. برند مارال چرم از سال ۱۳۷۴ تا به امروز با اتکاء به دانش کارشناسان داخلی و ارائه محصولات مردمپسند، توانسته در تمام این سالها به قطب بزرگی در تولید کالاهای چرمی تبدیل شود.