شهرداری مهریز – گیوه دوزی

عمدهی موادی که در صنعت گیوه ­سازی استفاده می­ شود کاملا طبیعی است. تخت­ کش (شیوه­ کش) که با استفاده از تکه­ پارچه­ های نخی تخت گیوه را آماده می ­کند و نفر سوم گیوه­ دوز است که رویه و تخت را به­ هم متصل می­ کند. حمایت از صنایع دستی و تقویت بنیه تولیدی صنعتگران و سازندان فراورده های بومی در ایران به دلیل فراوانی، یکی از راه هایی است که می تواند نقش فعالی در توسعه اقتصادی این کشور داشته باشد ،زیرا که نیرو های بیکار را جذب و ایجاد اشتغال سالم می کند و مهمتر آنکه مواد اولیه ارزان داخلی را تبدیل به محصولات مصرفی و حتی صادراتی می نماید. یکی از این صنایع دستی ایران، نوعی کفش دستباف با نام گیوه (Giveh) است. این شرکت پیش از واگذاری به دولت در سال ۱۳۵۷ شامل ۵۲ کارخانه در صنایع مختلف کفش و چرم بود و بیش از ۴۰۰ شعبه و ۱۰۰۰۰ کارمند داشت.

و این فرد (شیخ عبدالکریم پینه دوز) پینه دوز بود و کفش و گیوه تعمیر می کرد و وضع کذایی داشت و من از یکی از بزرگان (منظور مرحوم والدشان مرحوم آیت الله حاج میرزا عبدالعلی تهرانی) شنیدم که بعضی از شبهای جمعه امام زمان صلوات الله علیه میآمدند پیش این شخص، و خود این شخص نقل کرده بود که یک دفعه حضرت تشریف آوردند و به من فرمودند فلانی میآیی برویم کربلا؟ و حضرت پیش شما تشریف می آورند؟ رویهی این کفش معمولا از نخ، ابریشم یا پشم تولید می شود و در ساخت زیرهی آن از لاستیک یا چرم استفاده می کنند. تکراسا نوشت: کفش ملی نه تنها نخستین کارخانه کفشسازی ماشینی در ایران بود، بلکه محمدرحیم متقی ایروانی، بنیانگذار کفش ملی، کفش را که در آن زمان کالایی لوکس به حساب میآمد در ذهن مردم به عنوان یک نیاز اصلی جا انداخت و با تولید انواع کفش برای تمامی طبقات جامعه، مدل پوششی جامعه را دستخوش تغییرات جدی کرد.

پدر بزرگش اولین کسی بود که پمپ دستی را وارد شیراز کرد و باعث شد سیستم آبرسانی آن زمان شیراز متحول شود و چاههای بیشتری حفر شود. شاید بتوان گفت آموختههای این کالج، پایهای برای خصوصیات اخلاقی و مدیریتی او در دوران بزرگسالی شد. گیوه آج دار برای سفارش از طریق واتس اپ کلیک کنید برای سفارش از طریق تلگرام کلیک کنید در سای.. این سید با اینکه روحانی بود و اهل علم، ولی از طریق پینه دوزی و کفش دوختن در مغازه کوچک خویش امرار معاش می کرد، و در بین علما مشهور بود که وجود مقدس مولا صاحب الزمان(عج) به ایشان توجه خاص دارند و گاهی به حجره او هم سر می زنند. و من هم یک وقتی این را عرض کردم که من بعید میدانم خداوند متعال در روز قیامت بدن من را بواسطه آن نباتی که از آن طریق به من رسیده است در آتش جهنم بسوزاند گر چه من آن موقع کوچک و بچه بودم.

و سپس آقای مقدم نقل کرده که حاجآقا مجتبی درباره شخصیت شیخ عبدالکریم پینه دوز بیان کردند که پدرشان فرمودند من با سید کریم پینه دوز رفیق بودم، و یک روز به سید کریم گفتم: تو چه کار کردی که با امام زمان(عج) دوست هستی؟ گیوه باف از بالای رویه گیوه با چند رج که دور سر نخ بافندگی می اندازند، آغاز می کند و سپس ردیفها را پشت سر هم به آن اضافه می کند. سپس با اره آهن بر، درون آن را شکافی قرار می دهند تا هنگام دوختن، نخ در آن قرار گیرد. نخ ها از جنس پنبه هستند و به رنگ های طوسی و مشکی نیز دیده می شوند. رویه گیوه به رنگ سفید است که توسط زنان با سوزن گیوه بافی و نخ پنبه ای محکم و دولا می بافند.