معرفی هنر گیوه بافی و جزئیات آن

گیوه به کشورهایی مانند عراق، استرالیا و آلمان صادر می شود. گیوه کلاش هورامی یک گیوه کاملا دست باف سنتی است که از مواد موجود طبیعی و سازگار با محیط زیست منطقه مانند نخ وچرم ساخته می شود. گیوه چون محصولی است که در زیر مجموعه صنایع دستی قرار گرفته و مانند کفش صنعتی در کارخانجات تولید انبوه نمی شود و در نتیجه هر قسمت از این محصول توسط عده ای خاص تولید می شود. امروزه استفاده از این کفش ها کمرنگ تر از گذشته است اما همچنان تولید شده و بعنوان یکی از اصیل ترین صنایع دستی ایران مورد خرید و فروش قرار می گیرند.

امروزه به دلیل وجود طرح های مختلف گیوه، خرید گیوه توسط افراد مختلفی صورت می گیرد. یکی از صنایع دستی ایران، گیوه است، که شامل دو قسمت رویه و زیره می شود. گیوه زنانه (نوعی پاپوش زنانه) از صنایع دستی ایران از زمان های گذشته بوده و قدمت تاریخی دارد ، خانم های با سلیقه از این گیوه ها در مجالس محلی ، بروی فرش و با لباس های خاصی ست می کنند. از ایام قدیم تا به اکنون که از آن زمان ها بسیار گذشته است، گیوه را مناطق کرد و لر نشین ساخته و مورد کاربرد قرار داده اند. نوع دیگری از گیوه «گیوه کلاش» کرمانشاه است که در قزوین خیلی مشتری دارد همانطور که گفتم در گذشته در قزوین تولید و استفاده میشد و زیره این گیوه هم پارچه پنبهای و رویه آن سوزن بافت است.

گیوه های تولید شده از لاستیک نیز در پایین ترین سطح کیفیت قرار دارند اما از نظر دوام، بسیار مستحکم و بادوام می باشند. برحسب سلیقه می توانید از میان پرفروش ترین مدل های زیر ، بهترین گیوه مردانه را برای خود یا هدیه دادن به کسی انتخاب و خریداری کنید. مردان جوراب را پس از مرطوب کردن و کوبیدن برای شکل دهی اولیه، قالب بندی می کنند. رنگ های آبی و قرمز و سفید : كه در تخت گیوه بكار برده می شود. رنگ استخوانی – رنگ پاشنه و نوك تخت گیوه به دلیل استفاده از نری گاو كه بعد از خشك شده حالت استخوانی میگیرد به رنگ استخوانی است.

اگر کهنه ای که برای تخت کشی استفاده شود به رنگی غیر از مشکی باشد، آن را با جوهر نیلی رنگ می کنند و وسیله دیگری به نام الیمندی را داغ کرده در امتداد رشته های دوآل می مالند و خطی براق در سرتاسر تخت می اندازند. 8-درست کردن قسمت میانی کف گیوه؛این قسمت که دقت و مهارت بیشتری لازم دارد توسط استاد کار انجام می گیرد ،استاد کار از در فش لبه باریک و تیزی که برای این کار درست شده است استفاده می کند،اغلب برای این که برش کف گیوه قرینه باشد از رنگهای متفاوت در در وسط کف گیوه استفاده می کنند. برای ساخت کفش گیوه نیاز به وسایل مخصوص بافت از جمله میله و نخ بافتنی دارید، سپس به تعداد فرد (مثلا ۸۹ دانه) سر بیاندازید، سپس به اندازه عرض کف پا، بافت رکن (نوعی بافت که همه رج های آن از زیر بافته می شود و اغلب در یقه، لبه آستین، سجاف، بافت ژاکت و لبه پلیور استفاده می گردد)، در این مدل به اندازه ۲۲ رج بافته شده است.