معرفی هنر گیوه بافی و جزئیات آن

گیوه از جمله صنایع دستی مهم مردم استان کرمانشاه بشمار میرود. این گیوه در قدیم در شهرهای تویسرکان و نهاوند که جز استان کرمانشاه بودند متدوال تر بود، و مهمترین منطقه تولید این گیوه در قدیم شهر کرمانشاه بوده که این پای افزار به گیوه کرمانشاهی ملکی معروف است. هر پنج گونه گیوهی کرمانشاه معروف و از جمله بهترینها هستند؛ ولی در این میان، گیوهی زیرپارچهای که کلاش هم از جمله همین گیوههاست، به علت ساخت و استحکامی که دارد مرغوبتر است و برای همین بهترین مدل گیوه کرمانشاه جهت صادرات میباشد. بهترین مدل گیوه کرمانشاه جهت صادرات، کلاش است. در استان های کردستان، ایلام چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه و زنجان تولید گیوه رواج دارد همچنین تولید گیوه در شهر سنجان استان مرکزی نیز رواج دارد. اغلب گیوه های بافته شده در استان قزوین به رنگ سفید و ساده و بدون نقش است. برای ساخت کفش گیوه نیاز به وسایل مخصوص بافت از جمله میله و نخ بافتنی دارید، سپس به تعداد فرد (مثلا ۸۹ دانه) سر بیاندازید، سپس به اندازه عرض کف پا، بافت رکن (نوعی بافت که همه رج های آن از زیر بافته می شود و اغلب در یقه، لبه آستین، سجاف، بافت ژاکت و لبه پلیور استفاده می گردد)، در این مدل به اندازه ۲۲ رج بافته شده است.

عمدهی موادی که در صنعت گیوه ­سازی استفاده می­ شود کاملا طبیعی است. در اصل رنگ کفش سفید است و با دو رنگ دیگر روی آن طرح یک چشم بافته شده است که روی دو لنگه کف هم با یکدیگر متفاوت است.این نوع از طراحی کاملا یک گیوه متفاوت از نظر ظاهری را به وجود آورده است. این گیوه بسیار با دوام طراحی شده و دارای کفی نرم با قابلیت تعویض است. کفش گیوه نوعی کفش یا پاپوش سنتی است که در زمان های قدیم استفاده می شد، زیرا بسیار سبک و با دوام بود و برای پیاده روی های طولانی هم مناسب بود و برای مسیرهای سخت و ناهموار مناسب است، در ادامه این مطلب آموزش بافت گیوه را در احتیار شما قرار می دهیم. در ادامه مطلب روش بافت یک نوع پاپوش زنانه و زیبا را به شما آموزش می دهیم.

در این مسابقهها، ناصر گیوهچی برای اولین بار در تهران، در مقابل یک کشتیگیر خارجی قرار گرفت. از آنجا که او مجبور شد مسافتهای طولانی را طی کند، تصمیم به ساخت این کفش گرفت. در المپیک 1952 هلسینکی، کار گیوهچی چشمگیر و موفقیت او درخشان بود. که در فاصله سالهای 1952 تا 1956، عضو تیم ملی ایران بود و در حالی از صحنه قهرمانی کنار رفت که اگر آسیب دیدگی دست، آزارش نمیداد، میتوانست تا بازیهای المپیک 1960 رم، در خدمت تیم ملی، عضوی با ارزش و افتخار آفرین باشد. یکی از کشتیگیران بنام دسته 62 کیلوگرم ایران در طول بازیهای المپیک، و یکی از سریعترین آنها در عصر خود، ناصر گیوهچی است. ناصر در دوم اسفند سال 1310، در تهران، در خانهای واقع در خیابان مولوی، کوچه طوافها، مقابل باغ فردوس، پا به عرصه گیتی گذاشت.

سرد و خشک نگاه داشتن ناحیه دچار عفونت است.از این رو گیوه کلاش هوارمی از این رو میتوان گفت گیوه کلاش هورامی جدای از رفع کنندگی بوی بد پا ضد قارچ و همچنین انتی باکتریال است. باغبانی و کشاورزی و همچنین پیاده روی های طولانی در محیط سنگلاخ مناسب نبوده است. جنس رویه گیوه از نخ ابریشم و پلی استر می باشد و جنس زیره آن از پیو است که بسیار سبک است و امکان پیاده روی طولانی را برای افراد فراهم می سازد. اکنون ادامه دادن بافت این قسمت سلیقه ای بوده و به اینکه می خواهید رویه پاپوش تا کدام قسمت پا را بپوشاند، بستگی دارد. برای آموزش بافت گیوه که در این مطلب در نظر گرفته ایم، می توانید بافت را تا جایی ادامه دهید که از هر سمتی ۱۹ دانه باقی بماند، اکنون بافت را تا انتهای کار ادامه دهید و به سراغ بافت قسمت کناره های پاپوش بروید.