معرفی هنر گیوه بافی و جزئیات آن

مهر نوشت: این کفش نه تنها راحتی و سازگاری با نیازهای روز را برای مردمان آن ‬روزگار فراهم میکرده بلکه نمادی از احترام به طبیعت بوده است به این ترتیب که در تولید گیوه از ضایعات و قطعههای کوچک برش چرم نیز میتوان استفاده کرد. صاحب بهار عجم به نقل از فرهنگ قوسی گوید منسوب به گیو گودرز است و گیو آن را در هنگام سرگردانی در توران زمین ترتیب داد. ۴- در صورت تولید بیشتر می تواند حوزه آن به خارج از محدوده خود نیز کشیده شود و به جای اینکه با خروج مواد اولیه غذائی، نیازهای دیگر تأمین گردد، مواد غذائی برای اهالی باقی بماند، نوع تغذیه کامل گردد، از مقدار بیماریهای ناشی از سوءتغذیه کاسته شود، نیروی بیشتری صرف تولیدهای مسلط منطقه گردد، راه سیاست خودکفائی بازتر شود، و نیازهای مصرفی منطقه از این راه تأمین گردد. تولید گیوه در روستاهای منطقه بیشتر به نوع خاصی از گیوه مربوط می شود که تخت آن کهنه ای است و به نام گیوه “زیره ای” یا “کلاش” شهرت دارد.

گیوهچی در مسابقههای جهانی 1966 و 1969 که طی آنها به نشان طلای جهانی دست یافتیم، مربی تیم ملی کشتی فرنگی ایران بوده است. تولیدکنندگان گیوه به تازگی و با تغییر سلیقه جامعه دست به خلاقیت زده و نقوش مدرن و جذابی را با رنگ های ثابت و قابل شست و شو بر روی گیوه اجرا میکنند. گیوه که همانند گالش با دست بافته می شود از جمله صنایع دستی بعضی از روستاهای کشور است. تولید گیوه بختیاری از زمان های بسیار قدیم مرسوم بوده است و امروزه یکی از صنایع دستی این استان محسوب می شود. در حال حاضر در استان چهارمحال و بختیاری، بیشتر بختیاریها از گیوه استفاده میکنند. این روزها، هنرمندان بسیاری در استانهای ایلام، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، کردستان، لرستان و زنجان، به گیوهبافی مشغول هستند. پوست گاو که به صورت نوارهای باریک در کف گیوه به کار می رود و از روستاهای اطراف و بخصوص “اسپریس” می آورند.

تسمه : در پاره ای اوقات به کار می رود. آن طور که از قرائن پیداست، گیوه برای اولین بار در شهر نودشه درست شده است و از آنجا به طویله ی عراق و روستای هجیج رفته است. گیوه بارها قابل تعمیر است و هر جزئی از آنکه فرسوده شود در نهایت تعویض میشود. گرچه بارها از سالمندان شهر شنیدهام که در گذشته نه چندان دور این مدل گیوه در قزوین هم تولید میشد. اما در مورد تهیه این محصول می توان گفت که خریدار می تواند با دسترسی به سازندگان این نوع گیوه ها که اغلب در شهر های کرد فعالیت دارند، سفارشات خود را به آن ها بسپارد. بطوری که می توان شهر نودشه را زادگاه کلاش دانست.

گیوه زیرپارچه ای؛ در پاوه و در بخش اورامانات گیوه کشی و تولید گیوه زیره پارچه ای مرسوم است و در روستاهای حجیج و نودشه که از مراکز قدیمی و مهم تولید این نوع گیوه می باشد تولید می شود. با هدف ارائه برترین و با کیفیت ترین محصولات و جلب رضایت حداکثری مشتریان آغاز نموده است . سوم لاستیک است که از کیفیت خیلی کمی برخوردار است ولی طول عمر آن از بقیه زیادتر است. یکی از انواع آن پارچه است که جنس پارچه باید از پنبه باشد و به غیر از پنبه، نمی توان آن را درست کرد.(تختی که از پارچه تهیه می شود، هر چه پارچه کهنه باشد تخت آن مرغوب تر است.)تختی که پارچه در ساختمان آن بکار رفته در فرهنگ آباده به آن شیوه می گویند.