معرفی هنر گیوه بافی و جزئیات آن

کف یا تخت گیوه نیز به چهار دسته تقسیم می­ شود: 1-کف پارچه ­ای یا اصطلاحاً لته ­ای یا شیوه ­ای؛ 2-کف آجیده (ترکیبی از نخ پنبه ­ای و چندین لایه چرم لطیف) 3-کف چرمی 4-کف لاستیکی و آمادهی بازار. همه مراحل تولید گیوه با دست انجام می گیرد و مواد اولیه آن نخ قالی (که اصطلاحاً تنه نامیده می شود) و ضایعات چرم است. همچنین زیره های به کار رفته تهیه شده از برند ترکیه زیلان، که تولید شده با بالاترین استاندارد های جهانی و بهترین مواد اولیه میباشد، استفاده از مواد اولیه مرغوب و اندازه استاندارد باعث میشود با راه رفتن طولانی مدت شما احساس خستگی و اذیت شده توسط کفش را نداشته باشید.

مراحل تولید یک گیوه از تهیه مواد اولیه گرفته تا ساخت زیره گیوه و بافندگی رویه آن که در مراحل آخر صورت می پذیرد هر کدام به نوبه خود توسط استادکار مخصوص تولید می شود. با این حال شرکاء در صورت تمایل مجازند در حین تاسیس شرکت ، آن را برای مدت معین تاسیس نمایند. بعد از اینکه پروسه تاسیس شرکت انجام شد و شماره ثبت و مدارک از اداره مربوطه اخذ گردید اولین گام پس از تاسیس شرکت ، واریز هزینه های روزنامه رسمی و ارسال آگهی ثبتی برای روزنامه رسمی کل کشور است. این نام ها، از لحاظ ثبتی از قبل استعلام گرفته شده اند. در این مرحله باید ” مدت و موضوع فعالیت ” را تعیین کنید. در پایان این مرحله ، به شما یک شماره پیگیری داده می شود که می توانید از طریق این شماره وضعیت ثبت شرکت خود را در سامانه پیگیری کنید. اساسنامه و شرکتنامه ، فرم های پیش فرضی دارند که باید آن ها را پر نموده و در صورت لزوم ، قوانین مخصوص شرکت را به آن بیفزایید.

حداقل سرمایه برای تاسیس یک شرکت با مسئولیت محدود مبلغ 100 هزار تومان است. اطلاعات زیادی از پیشینهی ساخت گیوه در دست نیست اما به اعتقاد مردم کُرد کلاش پیشینهی هزار ساله دارد و برخی پژوهشگران با استناد به شاهنامهی فردسی معتقدند که گیو وقتی برای بازگرداندن سیاوش و و مادرش به ترکستان رفت هفت سال در آن دیار سرگردان بود و چون برای راهپیمایی خود نیاز به پای­ افزار با دوام، سبک و خنک داشت گیوه را به وجود آورد و بعدها همه کسانی که چنین ویژگی­ه ایی را از پاپوش انتظار داشتند گیوه را انتخاب کردند و در رهگذر قرون و اعصار تغییراتی در آن به ­وجود آوردند.

در صورت لزوم رویه این پاپوش با استفاده از سریشم اندوده می شود تا در کشتزارها مانع نفوذ آب به درون آن شود. یکی دیگر از خصوصیات جالب این کفش بومی، این است که پای شما را خنک نگه میدارد و در نتیجه مانع از بوی نامطبوع و عرق کرد پاها میشود. مهمترین ویژگی کلاش، متریالهایی است که در تولید آن استفاده میشود. رنگ استخوانی : رنگ پاشنه و نوک تخت گیوه به دلیل استفاده از نری گاو كه بعد از خشک شده حالت استخوانی می گیرد به رنگ استخوانی است. به همین دلیل مناسبترین کفش برای مناطق گرمسیری است. این هنرمند افزود: نوع دیگری گیوه هم با بافتی متفاوت در منطقه تاکستان قزوین رواج داشته که در حال حاضر به دلیل بافت متفاوت آن و بافندگان انگشت شمارش در حال فراموشی است که امیدوارم بتوانم به زودی این مدل گیوه را هم احیا و تولید کنم. نوعی گيوه تزئينی و تشريفاتی است كه تخت آن چرمی يا لاستيكی است اما بافت اين تخت بسيار ظريف مي باشد.