معرفی هنر گیوه بافی و جزئیات آن

زیرا برای تولید گیوه های طرح دار، مسلماٌ تولیدکنندگان زحمات بیشتری را متحمل شده اند. اما این پاپوش سنتی، نوعی کفش سبک و بادوام است که برای پیادهروی در مسافتهای طولانی حتی در جادههای پر پیچ و خم و ناهموار منساب میباشد. در گذشته ساکنان روستاهای ایران که کار هر روزه آن ها عبور از مسیرهای سنگلاخ و پر پیچ و خم و انجام کارهای مربوط به کشاورزی و دامداری بوده به وفور از این پای پوش تابستانی سبک و بادوام استفاده می کردند. گیوه تخت آجیده (ملکی)؛ گیوهای است که کف تخت آن با نخ پرک آج خورده است و از استحکام زیادی برخوردار است در زمستان و تابستان و روی یخ و سنگ محکم به زمین می چسبد و در شرایط طبیعی منطقه و نوع فعالیت کوهستانی کارآیی دارد. گیوه آج دار در سایزهای 37 تا 46 تولید می شود.

گیوه تخت آجیده (ملکی): گیوهایه که کف تختش با نخ پرک آج خورده درست میشه و استحکام خیلی زیادی داره . یکی از انواع آن پارچه است که جنس پارچه باید از پنبه باشد و به غیر از پنبه، نمیتوان آن را درست کرد. باید به این موضوع نیز اشاره کرد که هر کدام از انواع دیگر گیوههای کرمانشاه، مزیتهای خود را دارند و در شرایط خاص محیطی مورد کاربرد هستند. گیوه یا پاپوش یکی از صنایع دستی کشور است که در استان هایی مانند کرمانشاه، کردستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری و زنجان رواج دارد و از دو قسمت کفه و رویه تشکیل می شود.. برای ساختن کفش گیوه، بیشتر مراحل تولید به شکل دستی انجام می شود و از نخ قالی، نخ ابریشم، پارچه، چرم و یا لاستیک برای کف کفش استفاده می شود.

چنانچه فعالیت شما با یکی از موارد این لیست مطابقت داشته باشد باید برای اخذ مجوز آن اقدام نمایید. در اصل رنگ کفش سفید است و با دو رنگ دیگر روی آن طرح یک چشم بافته شده است که روی دو لنگه کف هم با یکدیگر متفاوت است.این نوع از طراحی کاملا یک گیوه متفاوت از نظر ظاهری را به وجود آورده است. اگر اینگونه باشد باز هم در راه رفتن شما اختلال ایجاد می کند وشکل ظاهری زیبایی نیز نخواهد داشت. اکنون تنها در برخی از شهرستان ها و روستاها از آن استفاده می شود. گیوه پاپوشی سبک، با دوام و مناسب برای مناطق با آب و هوای گرم و خشک است که در زمان های قدیم استفاده زیادی داشت و امروزه هم نوع دست دوز آن در مناطقی از کشور طرفدار دارد و افراد شهرنشین هم در روزهای گرم سال این کفش را استفاده می کنند.

این نوع کفشهای دست دوز دارای طرفداران بسیاری است. گیوه زنانه قرمز این مدل از گیوه زنانه دارای پاشنه می باشد. گیوه زنانه این مدل از گیوه زنانه بدون پاشنه و کاملاً تخت می باشد. از جمله مدل های آن می توان به طرح های زیر اشاره کرد. به واسطه وجود منافذ در بین بافت رویه گیوه امکان تهویه هوا در داخل آن به راحتی وجود دارد و باعث جلوگیری از تعریق و بوی بد پا می شود. چهارمحالی افزود:گیوه نوعی کفش است که رویه آن از نخ پنبهای بافته میشود و آن رویه بر کف چرمی قرار میگیرد که بسیار راحت و مناسب با آب و هوای ایران است و الیاف و مواد اولیهی طبیعی به کار رفته در آن به سلامت پاها کمک میکند. کف آن از لاستیک ساخته شده است و قسمت رویه نیز از نخ با بافت درشت بافته میشود. با تغییر در ساختار رویه و استفاده از پوشش در بعضی از قسمت های داخلی گیوه کمترین اصطکاک را با انگشتان شما پیدا خواهد کرد، استفاده از نخ با کیفیت بالا و ۱۵ لای ضد حساسیت برای تولید رویه باعث شده است که شما بتوانید با خیالی راحت از گیوه ها تولیدی این شرکت استفاده نمایید.