معرفی هنر گیوه بافی و جزئیات آن

بدین ترتیب با طی مراحل یادشده، یک جفت گیوه از تولید به مصرف آماده می شود. گیوه های تخت چرمی در استانهای مرکزی (روستای سنجان)، چهارمحال و بختیاری فارس (آباده) و زنجان تولید می شود. گیوه تخت چرمی؛ این گیوه بتدریج جایگزین گیوه تخت آجیده شده و کف آن یک تکه از چرم گاومیش است که به اندازه پا در سایزهای مختلف بریده می شود و رویه آن همچون گیوه های دیگر سوزنی است. اگر مطابق با سایز کفش های معمولی خود گیوه ای را به پا کردید و احساس نمودید که به پای شما بزرگ و یا کوچک است، بدانید که اندازه این گیوه استاندارد در نظر گرفته نشده است و برای خرید مناسب نمی باشد. دهانه گیوه نباید بیش از حد بزرگ و یا گشاد باشد. او عاشق کار کردن در این خانواده بزرگ بود و همین عامل باعث به وجود آمدن اصطلاح «خانواده بزرگ کفش ملی» در کارخانه شد.

این کار در روستاها هم به دست زنان و هم به دست مردان در خانه و قهوهخانه و اماکن عمومی در ایام فراغت انجام میشود. با توسعه بازار و شروع صادرات موفق گروه صنعتی ملی در سال ۱۳۴۵، ایروانی تصمیم گرفت تا دست به تغییرات بزرگتر بزند و در کنار تولید کفش به تولید جوراب (شرکت جوراب فالکه)، کفش ایمنی، صنعتی و نظامی (شرکت کفش صنعتی) نیز مشغول شود. درباره تکامل صنعت گیوه بافی، اطلاعات کمی در دست است. این زیره پاشنه ندارد و آج هایی متقاطع بر روی آن به عمق دو میلیمتر ایجاد شده است. او در این شرکت علاوه بر تعیین خطمشی برای تولید سایر شرکهای تولیدی، با ایجاد تبلیغات و پوسترهای خلاق توانست کمک شایانی به نفوذ و محبویت کفش ملی در اذهان مردم بکند.

این تحقیقات دقیق موجب رشد بسیار بالای شرکت در تولید انواع کفش شد. از اين نوع گيوه بيشتر در شهرها مورد استفاده مي شود و بر همين اساس آن را گيوه شهری نيز ناميده میشود. امروزه بیشتر از تخت های لاستیکی که از چرخ های ماشین تهیه می شود استفاده می شود. سپس نوار باریکی به نام پرک را با نخ از رو، دور تا دور تخت می چینند که بعد ها رویه گیوه به آن وصل می شود. نوعی کفش که رویة آن از نخ یا ابریشم بافته می شود. نوعی پای افزار که رویه ٔ آن را ازریسمان و نخ پرگ یعنی ریسمانهای پنبه ای بافته و زیره یا ته آن را گاه از چرم و بیشتر از لته های بهم فشرده و درهم کشیده سازند. چرا که از چرم های طبیعی و لاستیک های فشرده نرم استفاده می شود. چُغُل : چوبی است که زیر روار و روی قالب جا می دهند.

البته نخ های امروزی از جنس ابریشم و پلاستیک است که استحکام خوبی دارد و در کارخانه ها حاصل می شود. چه ساده می شود! بافت مستحکم و یکنواخت این ناحیه نشانه با کیفیت و بادوام بودن گیوه می باشد. به طور معمول شما در این صفحه امکان مشاهده رزومه ، آدرس مطب ، شماره تلفن تماس ، پیج اینستاگرام ادرس کانال تلگرام و سایر راه های ارتباطی با دکتر که از ایشان در دسترس می باشد را خواهید داشت . یک نفر دور گیوه را می بافد، کارگر دوم رویه گیوه را می بافد و کارگر سوم دم گیر یا شیرازه که از قسمت تکمیلی گیوه میباشد را می بافد. برای دوخت یک گیوه حدود یک روز و نیم زمان صرف می شود، که دوام ان بین ۵ تا ۷ سال می باشد. برای مثال «فورمن» یا سرکارگران ۴۰ نفر از کارگران برتر را به مدیریت معرفی کرده و از بین آنها ۷ نفر برای مطالعه در رشتههای مرتبط به خود به مدت ۶ ماه به خارج اعزام شده و مشغول مطالعه میشدند.