مهجوریت صنعت کفش ایرانی(مهندس امین رشیدی) – کار از نو

به پیشنهاد پسرش بهمن ایروانی در حوالی شهر آتلانتا در ایالت جورجیا «پارک صنعتی کامن ولث» کارخانجات کفش «اوکاباشی» (Okabashi) را با مشارکت شرکتهای ایتالیایی و ژاپنی که در ایران با او همکاری داشتند تأسیس کرد و کسبوکار خانوادگی مسیر جدیدی را تجربه نمود. خانواده ایروانی سه نسل را در صنعت کفشسازی تجربه کردند. آخرین فعالیت اقتصادی او، اقدام برای تأسیس کارخانه کفشسازی در افغانستان بود که در نهایت بیثمر باقی ماند. مجموعه آموزشی کفش ملی برای آموزش بهتر با «سازمان مدیریت صنعتی» نیز در ارتباط بود و گروههای مختلفی برای تحصیل بین آنها در حال رفتوآمد بودند. مدیریت صنایع چرم سی سی با اعلام این خبر گفت: شانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنایع کوچک و متوسط گوانگجو چین ( CISMEF 2019 ) با حضور شرکت های معتبر بین المللی در حوزه های مختلف در طی اولین هفته تیرماه ۱۳۹۸ در محل نمایشگاه های شهر گوانجو چین برگزار می شود و صنایع چرم سی سی به همراه چند مجموعه تولیدی دیگر داخلی به نمایندگی از صنایع پیشرو ایران، در این دوره از نمایشگاه حضور خواهد داشت.

آرش خادم، مدیر صنایع چرم سی سی، هدف از حضور سی سی در این نمایشگاه را معرفی ایران و تبریز به عنوان یکی از مراکز اصلی تولید کفش دست دوز عنوان کرد و گفت: محصولات چرم تبریز از جمله کفش دست دوز تبریز، قابلیت جهانی شدن و صادرات را دارند و معرفی این محصولات می تواند به هرچه بیشتر شناخته شدن برندهای ایرانی در زمینه چرم و کفش ایران در جهان و به طبع آن افزایش صادرات این نوع کالا، کمک کند. صنعت کفش ایران نیز یکی از این صنایع بوده و هست، اما اینبار سی سی راه سخت تر را انتخاب کرده تا کیفیت و زیبایی کفش ایرانی را در مرکز یکی از بزرگترین تولید کنندگان کفش دنیا، به رخ بکشد و پیش قراول صادرات کفش و کیف ایران-تبریز باشد.

سرکنسولگری (دکتر شیرغلامی) و کنسول جمهوری اسلامی ایران در چین (آقای رجبی) در این نمایشگاه در کنار شرکت کنندگان ایرانی در این نمایشگاه خواهند بود. فعالیت برندهای مافیایی کفش، افزایش 25 درصدی واردات، قوانین سختگیرانه گمرکی و از همه مهمتر عدم حمایت از تولید کنندگان و بالا بودن سود تسهیلات بانکی، همه و همه ذره ذره توان کارگاه های کوچک زیر پله ای تا تولیدهای بزرگ کفش را گرفته است و صنعت کفش ایران را به سمتی سوق داده است تا کمترین نقش ممکن در تامین این مایحتاج بزرگ ایرانیان داشته باشد. در این فهرست، اولویتبندی خاصی صورت نگرفته است و قرار گرفتن در صدر فهرست لزوما به معنای بهترین بودن نیست. این شهر ۲۸۰۰ ساله خود شاهدی زنده از گذشته ی باشکوه و حیرتانگیز خویش است و باستانیترین شهر بازرگانی بینالمللی دنیا به شمار میرود. مساحت آن بالغ بر ۷۴۳۴ کیلومتر مربع و جمعیتی افزون بر ۶ میلیون دارد که از این بین، ۵۰۰ هزار نفر آن ها با بیش از ۹۰ ملیت و مذهب مختلف در آن سکونت دارند.

با حضور صنایع چرم سی سی در نمایشگاه گوانگجو چین: مخاطبان جهانی با کفش دست دوز ایرانی آشنا می شوند. گوانگجو نقطه آغاز جاده ابریشم و دروازه ی تجارت جهانی چین است. امروز کمتر ایرانی است که علاقه مند به کفش های چرمی و با کیفیت ایرانی باشد و نام سی سی را نشنیده باشد، اما هنوز سی سی راه درازی برای ورود به بازارهای پرتنش و پر رقابت جهانی دارد. به همین دلیل بازارهای بین المللی را تحت نظر قرار داده و توانسته به ۱۰ کشور جهان محصولات خود را صادر کند. تولید ۷۵ درصد کفش جهان در انحصار چهار کشور آسیایی است و کشور ایران جایگاه ۹۴ را از حیث صادرات کفش در اختیار دارد. غرفه محصولات سی سی تا ۷ تیرماه در این نمایشگاه دایر بوده و میزبان مخاطبان و بازدیدکنندگان از اقصی نقاط جهان خواهد بود و مدل های مختلفی از محصولات قبلی و محصولات مخصوص این نمایشگاه در این مدت در معرض بازدید قرار خواهند گرفت.