مهجوریت صنعت کفش ایرانی(مهندس امین رشیدی) – کار از نو

کنگرانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این که در طراحی کفش دچار مشکل هستیم میافزاید: درحالحاضر در حال کپی کردن از صنعت کفش سایر کشورها هستیم که حتی قابل قیاس با طرح اولیه از نظر زیبایی و استاندارد نیست البته تعداد بسیار معدودی از تولیدکنندگان هستند که کفشهایی با طراحی داخلی و زیبا تولید میکنند و به نرخ نیز در بازارها عرضه میکنند اما تعداد آنها به قدری کم و محدود است که نمیتواند پاسخگوی نیازهای داخلی باشد.عضو هیات مدیره اتحادیه کفش دستدوزان در پاسخ به سوالی مبنی بر این که علت کپی برداری نبود طراح قوی است پاسخ میگوید: در دهه ۶۰ دوران طلایی صنعت کفش ایران بود و کسی اعمال سلیقه نمیکرد و طراحان داخلی با یکدیگر به رقابت میپرداختند اما امروز طراحان معدود بوده و سلیقهها متفاوت شده است به شکلی که بازار داخل به علت نبود طراح قوی و سلیقههای متفاوت پاسخگوی نیازهای داخل نیست.

تابستان طولانی و سرسبز گوانگجو، امکان وجود گلهای زیبا و گوناگون را در سراسر سال در این شهر فراهم آورده است، از این رو آن را شهر گلها هم نام دادهاند. جشنوارههای گوانگجو فرهنگ و تمدن چین و آداب و رسوم مردم شهر را به خوبی نشان میدهد. اگرچه رقمی که رئیس اتحادیه کفاشان دستدوز اعلام کرده خبر از قاچاق ۲ میلیون دلاری کفشهای خارجی و فروش آنها در بازارهای ایران میدهد اما به گفته کارشناسان این صنف مشکلات این صنعت به قدری است که کمترین آنها، قاچاق را شامل میشود.نبیالله کنگرانی عضو هیات مدیره اتحادیه کفش دست دوزان در گفتوگو با صمت، ضمن تایید این رقم میگوید: صنعت کفش ما بیماری است که اگر به او دیر برسیم از بین میرود.وی در ادامه میگوید: صنعت کفش کشور باید از نظام آموزشی مناسبی برخوردار شود و تسهیلات خوبی در اختیار این صنعت قرار دهند.

به گزارش ایرانجیب به نقل از صمت، امروز صنعت کفش ما بر مبنای تولید کارگاهی است به عبارتی تیراژ تولید اندک بوده، محصولات دارای تنوع نیستند، تغییر مدلها به کندی و با هزینه هنگفت انجام میشود و در این شیوه تولیدی، پژوهش از جایگاهی برخوردار نیست.فعالان این صنف معتقدند ارزش نیروی انسانی یا سرمایه انسانی بالاتر و با ارزش تر از داراییهای سرمایهای بوده و گردش مالی کارگاه پایین است به شکلی که نظام مدرن بازاریابی و فروش بسیار سنتی بوده و این صنعت به شکل کجدار و مریز به حیات خود ادامه میدهد.پیش از این رئیس اتحادیه کفاشان دستدوز گفته بود دریافت مالیات ارزش افزوده مهمترین مشکلات این صنف بوده و در حالی بسیاری از تولیدکنندگان امسال نتوانستند با بیش از ۵۰ درصد ظرفیت خود فعالیت کنند که قاچاق کفش به داخل کشور مشکلات بسیاری برای این صنف به وجود آورده به شکلی که آمار رسمی گمرک نزدیک به ۸میلیون دلار واردات کفش در یک سال گذشته را اعلام کرده است.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید چه بر سر بهترین برندهای قدیمی کفش ایرانی آمد یا اصلا سرگذشت آنها چه بود و چه شد؟ پوشیده شود. به همین دلیل در نظر گرفتن هزینه برای داشتن یک یا چند جفت کفش مشکی مردانه شبیه نوعی سرمایه گذاری است. هوشمندی و دلیل پیشرفت ایروانی نیازسنجی به موقع بازار بود و رشد شرکت «کفش ملی» نیز به همین دلیل اتفاق افتاد. ابریشم، چای و چینی نیز کالاهای اصلی تجارت خارجی گوانگجو در عهد باستان بوده است. گوانگجو نقطه آغاز جاده ابریشم و دروازه ی تجارت جهانی چین است. تولیدات کشاورزی این شهر، سیبزمینی، گندم، ذرت، برنج، میوههای استوایی و ابریشم است. مهمترین صنایع این منطقه ساخت ماشینآلات، کشتیسازی، نساجی، لوازم برقی و خانگی، کامپیوتر، صنایع روشنایی، پتروشیمی، لاستیک و پلاستیکسازی و صنایع کشاورزی است.