هنر گیوه دوزی؛ یادگاری از ایران باستان

در سالهای اخیر به دلیل رواج کفش ماشینی و جایگزین شدن آن به جای پای افزارهای قدیمی، گیوه در اکثر مناطق ایران رونق و اعتبار دیرین را از دست داده و صنعتگران شاغل نیز به علت کمی درآمد و کاهش تقاضا به مشاغل دیگر روی آوردهاند ولی زیبایی و تنوع وطرحهای متعدد باعث شده گیوه هنوز هم دارای متقاضیان فراوانی باشد و استقبال قابل توجهی در بهار و تابستان از آن شود. مشتریان ابتدایی این شرکت افراد بزرگسال بوده، ولی در طی زمان با تنوع مدل، مشتریان جوان و کوچک نیز به سبد مشتریان شرکت اضافه شدند. ولی شرکت اوکاباشی به مسیر خود ادامه داد تا نسل جدید خانواده در آن تحولات جدیدتر را آغاز کند. علاوه بر این در تولید گیوه از رنگ، برای گیوههای تخت زیرهای و برای گیوههای طرح جدید (تخت چرمی و پلاستیکی) میخ پوست دباغی شده، پاشنههای لاستیکی، کفهای لاستیکی، چسب، پوست، نری گاو، پارچه نخی و موی بز استفاده میشود.

گیوه زنانه این مدل از گیوه زنانه دارای پاشنه می باشد. گیوه زنانه صورتی این مدل از گیوه زنانه دارای پاشنه می باشد. 3.گیوه را بپوشید و توجه نمایید که در قسمت رویه گیوه پاشنه آن پشت پا را احاطه کرده و کوتاه و یا زیاد بلند نباشد و هنگام راه رفتن اندازه استاندارد آن را نسبت به پاشنه پای خود احساس کنید. در صورت سپری شدن زمانی بیش از 3 ماه از تاریخ تایید نام و در صورت عدم ثبت شرکت به دلایل مختلف و همچنین تغییر نام متقاضی باید نسبت به واریز مبلغ به شماره حساب مربوطه و ارائه فیش آن اقدام نمایید. ما در ادامه مطلب درباره انواع گیوه ها و همچنین خرید و فروش گیوه ملکی، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

این پوشش قدیمی روزگاری در فصل تابستان مورد استفاده فراوان قرار میگرفت. 7.نکته مهم دیگر در مورد گیوه این است که هر چقدر زیره گیوه باکیفیت تر و رویه گیوه زیبا و استاندارد بافته شده باشد بایستی به نقطه ی اتصال رویه با زیره گیوه توجه نمود و استحکام این قسمت از بافت را که شروع بافتن رویه بر زیره گیوه (بن پرگ) محک زد. بیشتر به من آموخته این است: به دنیا لبخند بزن و دنیا به تو لبخند خواهد زد. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید و نمیدانید چهطور از مشکلات پاهایتان خلاص شوید ما به شما توصیه میکنیم از گیوه استفاده کنید. عمله دسته دسته عمله خورده خسته! گیوه با داشتن خواصی همچون سبک بودن و گرفتن تعریق پا مورد استقبال قرار گرفته است. گیوه یا «کلاش» پایافزاری راحت، مقاوم و ارزان است که در جوامع کوچنشین، روستایی و شهرنشین مورد استفاده قرار میگیرد، سادگی ابزار کار و در دسترس بودن مواد اولیه برای تولید آن، وجود گذرگاههای صعبالعبور مناطق کوهستانی کردستان، باختران و فارس، کم بودن راههای ارتباطی ماشین رو، نوع معیشت مبتنی بر دامداری و کشاورزی و ضرورت تحرک فراوان در فصول سهگانه بهار و تابستان و پاییز (که فصلهای کار هستند) پاافزاری میخواهد که سبک، راحت، مقاوم، خنک و در عین حال ارزان باشد و خود عشایر، روستاییان، جوامع شهری و نیمه شهری با امکانات موجود در منطقه قادر به تولید آن باشند.

کف گیوه هم ورقهای از چرم قرار میدهند. رویه گیوه از ریسمان و نخ پرگ یعنی ریسمانهای پنبهای بافته، و زیر یا ته آن را گاه از چرم و غالبا از لتهای به هم فشرده و درهم کشیده میسازند. توجه داشته باشید در هنگام بافت رج برگشت، همه ۲۰ دانه را با هم ببافید، سپس بعد از اینکه دانه وسط را رد کرده اید، بافت ۹ دانه دیگر را از قسمت رو انجام دهید، به طوری که از هر سمتی، یک دانه به بافت وسط اضافه کنید که در مجموع باید تعداد رج های پشت بافتنی به ۲۰ دانه برسد. البته نخ های امروزی از جنس ابریشم و پلاستیک است که استحکام خوبی دارد و در کارخانه ها حاصل می شود. سارا معتقد است که ایدههای اصلی شرکت حاصل زحمات پدر و پدربزرگش بوده و او صرفاً توانسته آنها را عملیاتی کند. اوکاباشی زمانی کار خود را شروع کرد که تولید کفش آمریکا در حال برونسپاری به چین بود و سالهای اولیه شرکت با سختیها و چالشهای فراوانی همراه شد.