کفش راحتی ایرانی؛ بخریم یا نه؟

به گزارش جی پلاس؛ محمد عرب وضعیت تولید کفش در سال جاری را بسیار خوب توصیف و اظهار کرد: با توجه به افزایش نرخ ارز مردم به خرید کفشهای ایرانی روی آوردهاند. مدیر کارخانه تولید کفش بیان کرد: در ایران مسئله مارکها جا نیفتاده است و همین موضوع موجب شده تا بسیاری از واردکنندگان و تجار ، اجناس نا مرغوب خود را به راحتی در بازار به فروش برسانند. زیره کفش باید از چسبندگی کافی برخوردار باشد و نباید باعث لیز خوردن و عدم تعادل فرد شود. کفش مخصوص پیاده روی مردانه کفشی است که از قدرت و کیفیت بالایی برخوردار است زیرا نباید در پیاده روی در مسافت های بلند مفید سایده شود و آسیب ببیند. ما بسيار خوش شانس هستيم که به چندين جفت کفش خوب دسترسي داريم و اغلب قبل از اينکه کفش فرسوده شود، آن را ديگر استفاده نمي کنيم و کفش جديد ميخريم.

البته در سالهای قبل کشورهای دیگری مانند گرجستان، ازبکستان و کویت نیز از بازارهای وارداتی کفش ایرانی بودند. امسال بدلیل افزایش شیوع کرونا موانع زیادی به سر راه تولیدی ها و کارخانه های بزرگ کفش مانند کفش لیمون، تزار شوز، رامیلاشوز، دنا شوز، کفش ملی، Nike (داخلی) ،Puma ،Reebok ،Under Armour،Keds،مونیخ تولید داخلی قرار داد ، و بدلیل قوانین سر سختانه بعضی از کشور های همسایه ، سرعت روند صادرات کفش ایرانی را به ۵۰ درصد کاهش داده است. راه رفتن با گیوه متناسب با شکل و مورفولوژی پاها از سینه پا تا کف پا است. طی سال گذشته بالغ بر ۱۳۰۰ تن کفش از کشورهای چین، امارات، ترکیه، آلمان و ایتالیا وارد کشور شده است که ارزش واردات این بخش بالغ بر ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار بوده است.

در سال ۲۰۱۶ میلادی در سراسر جهان بالغ بر ۱۲۴ میلیارد دلار صادرات انواع کفش صورت گرفته که عمده صادرکنندگان این بخش چین، ایتالیا، ویتنام، بلژیک و آلمان بودهاند. ثروت کلانی که صنعت کفش در صورت حمایت مصرفکنندگان به راحتی میتواند روانه جیب مردم کشورمان کرده و تعداد زیادی از ایرانیها را صاحب شغل کند. دومین معیار پس از کیفیت رویه، زیره و پاشنه، زیبایی کفش است. پس بعضی برندهای ایرانی خیلی زود دستبهکار شدند و نمونههایی ارزان از این کفشهای راحت را تولید کردند. از تعهدات روزانه خود ، گرفته تا رویکرد لباس پوشیدن ، همه چیز پس از اشغال مواضع گسترده ، مهم است. از سال ۱۳۹۷ تا به امروز، فروشگاههای بیشتری را افتتاح کردهاند. علی لشکری با بیان اینکه شرایط سختی برای تداوم فعالیت تولیدکنندگان در سال جاری وجود دارد، اظهار کرد: تولیدکنندگان انتظار همکاری بیشتری از دولت و مسئولان در جهت رفع موانع تولید و حفظ اشتغال موجود دارند.

نائب رییس انجمن صنفی کارفرمایان کفش و صنایع وابسته ایران تاکید کرد: اگر ممنوعیت واردات تداوم داشته باشد، تولیدکنندگان ایرانی قادر به تولید کفش های خوب و با کیفیت بالا همگام با مد روز جهان خواهند بود. این عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران ضمن ابراز امیدواری به اینکه مردم برای خرید عید در مسیر حمایت از کالا و نیروی کار ایرانی محصولات داخلی مصرف کنند، اظهار کرد: با توجه به اینکه امسال سال خوبی برای تولیدکنندگان کفش نبوده و بازار شهریورماه و زمستان، آنها را دلشاد نکرده، امیدشان به بازار شب عید است. معاون وزیر صنعت گفت: «پویش خرید کالای ایرانی» و استقبال مردم از این ایده در راستای تحقق شعار سال (حمایت از کالای ایرانی) فروش کفش داخلی ۴۰ درصد افزایش یافت. کهن چرم از سال ۱۳۶۸ با طراحی، تولید و صادرات محصولات چرمی فعالیت خود را آغاز کرده است.