کفش راحتی ایرانی؛ بخریم یا نه؟

این گروه از ابتدا با توجه به شرایط بازار در زمینه تولید انواع کفش های چرمی اسپورت، راحتی و مجلسی با استفاده از جدیدترین مدل های روز و همچنین با به کارگیری ماشین آلات و کادر مجرب و همکاری متخصصان شرکت های ایتالیایی و ترکیه فعالیت و توان کیفی واحد را به سطح برون مرزی رسانیده و به جهت پیشبرد اهداف کیفی و کمی خود موفق به اخذ گواهینامه بین المللی ISO 9001 از شرکت توف نورد آلمان شد. از آن جایی که سایز پای آقایان تنوع زیادی دارد، معمولا برندهای تولید کننده کفش یک مدلهایی نیز برا اساس اندازههای بزرگ تر پا تولید میکنند که ممکن است از نظر ظاهر سادهتر باشند؛ برای مثال کفش مردانه سایز 47 هم به سختی پیدا میشود و هم اگر پیدا شود، احتمالا مدل سادهای خواهد داشت. کفشهای درسا تنوع گستردهای در مدلهایش دارد، از کفش مجلسی مردانه گرفته تا نیمبوت و اسنیکر، درسا به خوبی نیازهای مشتریان خود را برآورده میکند.

سومین برند معروف در کفشهای ایرانی وین بود که در سال ۱۳۴۰ توسط مصطفی حسینزاده در کارخانه او واقع در جاده مخصوص کرج با تعداد ۸۰۰ کارگر پا به چرخه تولید گذاشت. او با ۲ کارشناس و ۱ دستگاه اتوکلاو به ایران بازگشت و کار خود را در زمینه تولید کفش ایرانی ملی آغاز کرد. این کار با خرید و واردات دستگاههای مخصوص تولید این مدل کفشها امکانپذیر شده است. کار به جایی رسیده که حتی در بعضی از آنها میتوان حرف S را به عنوان نشان تجاری اسکچرز دید. «آیا ادیان و مذاهب و طبقات اجتماعی دارای کفش مختص به خود بودند؟ همچنین در سال ۱۳۹۶ سایتی را راهاندازی کرد تا مشتریان به راحتی بتوانند محصولات مورد نیاز خود را خریداری کنند.

حتی کفش های برند «اکو» را با کیفیتی که حتی بهتر از خود اکو است، با قیمت پایین تر به بازار عرضه می کنند. به این صورت که دستگاههای دست دوم پرس کفی را وارد کشور کردهاند و حالا بدون خرج زیاد میتوانند همان کفشها را در ایران تولید کنند. تقریبا دو سه سال پیش بود که کفشهای اسکچرز وارد ایران شدند. شعله جلیلی که در یکی از بزرگترین موزههای کفش دنیا در تورنتو کانادا با عنوان «باتا» (Bata Shoe Museum) با بیش از دو هزار جفت کفش در سه طبقه و همچنین موزه رومَنس در ۸۰۰ کیلومتری پاریس در فرانسه ـ با هدف احیای روستاهای گردشگری و همچنین شهرت کفش آن در فرانسه ـ، موزه کلارک در ۲۰۰ کیلومتری لندن در انگلیس ـ که آن هم روستایی کوچک است ـ و موزههای گاوچرانان و سرخپوستان آمریکا جلساتی داشته و پژوهشها و گنجینهاش شایسته توجه دانسته شده، نگران آن است که اگر برای برگزاری نمایشگاه در این موزهها، بلایی بر سر مجموعهاش بیاید، هیچ حمایت حقوقی ندارد.

همچنین مشتریان از طریق فروشگاههای اینترنتی میتوانند به خرید کفش، کیف یا سایر محصولات مورد علاقه خود بپردازند. آنچه امروز به نام این برندهای قدیمی در بازار عرضه می شود، اصلا تولید این کارخانه ها نیست. پس از آن به دلیل آتش سوزی در انبار، ناتوانی در عرضه کفش ایرانی، در بازپرداخت بدهی مشکل پیدا کردند. در بخش برندهای خارجی نیز میتوان به کفش مردانه اکو، کلارک و نایک اشاره کرد که به دلیل کیفیت بالا بین کارمندان اداری، آقایان مجلسی پوش و ورزشکاران محبوب هستند. در حال حاضر این گروه دارای 12 فروشگاه فعال در سراسر کشور است که به عرضه مستقیم کیف و کفش مشغول اند. اما مشخص نیست آیا نام از همین صدا آمده یا بهسبب ساخته شدن آن از برگ درختی به همین نام است. تا همین دو سال پیش یعنی قبل از جهش بلند قیمت دلار میتوانستیم کفشهای ساده و راحت اسکچرز را با بودجهای در حدود ۲۰۰،۳۰۰ هزار تومان خریداری کنیم، اما حالا آنها حدود یک میلیون تومان قیمت دارند.