کلاش بافی (گیوه) ((کردستان))

گیوه از نام شخصیتی در شاهنامه، یعنی “گیو” گرفته شده است. یکی از ویژیگی های منحصر به فرد گیوه کلاش این است که این پای افزار چپ راست ندارد و شما میتوانید هر لنکه از کلاش ها را در هر یک از پاهای که دوست دارید بپوشید قبلا این ویژیگی در انواع گیوه ها مشاهده میشد اما رفته رفته چون دیگر گیوه هاشروع به استفاده از زیره ها ماشینی کردند عاملی شد که دیگر اکنون این قابلیت منحصر به گیوه کلاش هورامی شده است. کلاش نوعی پاپوش تابستانی، سبک، بادوام و مناسب برای راهپیماییهای طولانی، ویژه مردان روستایی و از جمله صنایع دستی مناطق اورامان در استان های کردستان و کرمانشاه است.

معروف ترین انواع گیوه های مردانه عبارتند از: مدل های ملکی، آجیده، لاته، کردی یا کلاش که هر کدام برای سلایق مختلفی در دسترس می باشند. این مدل گیوه ی مردانه شباهت زیادی به کفش های معمولی دارد. در تاریخچه ی ساخت این کفش ها، داستان های زیادی وجود دارد که بیشتر شبیه افسانه ها هستند. گیوه پاپوشی سبک، با دوام و مناسب برای مناطق با آب و هوای گرم و خشک است که در زمان های قدیم استفاده زیادی داشت و امروزه هم نوع دست دوز آن در مناطقی از کشور طرفدار دارد و افراد شهرنشین هم در روزهای گرم سال این کفش را استفاده می کنند. اگر نگاه دقیقتری به این موضوع بیاندازیم، این پاپوش ایرانی با صرفه جویی در استفاده از مواد اولیه و با دوام بالا، سالها قابل استفاده است، در نتیجه زباله کمتری را به طبیعت تحمیل میکند. این پاپوش بسیار زیبا و کاربردی، دوام بالایی دارد و یک گزینهی بسیار مناسب برای پیادهرویهای طولانی مدت در فصول گرم سال محسوب میشود.

زیره باید باکیفیت باشد و از انعطاف بالایی برخوردار باشد. جنس گیوه از نخ میباشد به همین دلیل مانند تمامی لباس هایی که ما استفاده میکنیم باید قابل شست و شو باشد. گیوه بارها قابل تعمیر است و هر جزئی از آنکه فرسوده شود در نهایت تعویض میشود. مهر نوشت: این کفش نه تنها راحتی و سازگاری با نیازهای روز را برای مردمان آن ‬روزگار فراهم میکرده بلکه نمادی از احترام به طبیعت بوده است به این ترتیب که در تولید گیوه از ضایعات و قطعههای کوچک برش چرم نیز میتوان استفاده کرد. هر جفت را میتوان با پای راست یا پای چپ پوشید. رویه گیوه بدست زنان و توسط انواع سوزن ها (به جز سوزن خیاطی) و جوالدوز بافته میشود و قسمت کف گیوه (زیره) نام دارد که از جنس پارچه، چرم یا لاستیک می باشد. این پای افزار از قرون میانی شناخته شده است و طبقات مختلف اجتماع آن را می پوشیده اند و مورد استفاده زنان و مردان بوده است.

به همین دلیل، اعتقاد بر این است که این پاپوش از زمانهای قدیم مورد استفاده قرار میگرفته است و همچنین داستان ساخت آن با افسانهها و داستانهای عامیانه آمیخته شده است. این مدل با گیوه ملکی تفاوت دارد، تفاوت بارز آن این است که رویه ی آن، بافت درشت تری دارد. انواع گیوه ی مردانه ی اصل، در طرح ها و مدل های گوناگون ساده و اسپرت، در لیست زیر موجود است. اما زیره کفش توسط خانم ها بافته می شود، زیرا کار ظریفی است. کفش سنتی بلوچی کفش بلوچی از از برگ درخت خرما ( کنف خرما ) بافته می شود. دومین نوع آن چرم است که کیفیت آن کمتر از پارچه است. اگر این نکات در تولید یک گیوه، رعایت شده باشد می توانید با اطمینان خاطر خرید خود را انجام دهید و از کیفیت گیوه خود مطمئن باشید و سال های سال از آن استفاده نمایید و از تاثیرات مثبت آن بر کمر درد و پادرد و زانو درد لذت ببرید.