گيوه سنتی انواع گوناگوني دارد

در مورد صنعت ساخت گیوه اطلاع زیادی در دست نیست! این محصول مشتریانی زیادی در داخل کشور به ویژه از تبریز و مشتریان خارجی در شهرهای بغداد، سمرقند، حلب و قاهره دارد. که نشان از اهمیت این هنر در این حیطه جغرافیای بوده است.علاوه بر اینکه استاد کاران به تولید گیوه برای بازار داخل می پرداختند، این محصول متقاضیانی نیز در شهرهای اطرافداشت. که هر ساله بخش عمده ای از تولید این محصول به مکان های ذکر شده صادر می گردد و موجب ارزآوری می شود. سوم لاستیک است که از کیفیت خیلی کمی برخوردار است ولی طول عمر آن از بقیه زیادتر است.

چرا که از چرم های طبیعی و لاستیک های فشرده نرم استفاده می شود. در پشت این کفش نیز از یک قطعه چرم استفاده شده است. زیره ی کفش فقط به کمک چرم و با دوخت مستقیم به رویه کفش، متصل می شود. این پایوش در طی چهار مرحله چرمسازی، رویه بافی، تختکشی و گیوه دوزی (مونتاژ) اماده وهمه قسمتها با نخ موم زده به یکدیگر متصل میگردد. یک جفت گیوه در طی دو روز آماده می شود. در گذشته ای نه چندان دورنام گیوه دوزی با نام این دو شهرستان عجین شده بود. گیوه دوخته شده در این دو شهرستان از لحاظ کیفیت یکی از بهترین انواع گیوه ها بوده، که بیشتر با نام گیوهملکی شناخته میشود. گیوه بافی از صنایع دستی روستای سنجان از توابع اراک است که اصالت و کیفیت آن برای دو دوره در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ از سوی سازمان جهانی یونسکو به تایید رسیده است.

اما برخی دارای کیفیت ضعیف تری می باشند که به طبع از قیمت پایین تری نیز برخوردار هستند. گيوه ابريشمی: نوعی گيوه تزئينی و تشريفاتی است كه تخت آن چرمی يا لاستيكی است اما بافت اين تخت بسيار ظريف مي باشد. برای این کار از ‹‹چوکله››که قطعه چرمی را دور آن می پیچنند استفاده می شود،بعد از پایان این مراحل بر روی تخت گیوه آب می پاشند و با مشته آن را می کوبند با صاف شود. این کارآفرین گفت: برای تزئینات گیوه هم از نخهای گلدوزی، پولک، منجق، مروارید و سکه استفاده میشود که باز هم تعدادی خانم در منازل خودشان با آموزشهایی که توسط خودم دیدهاند کار تزئینات گیوه را انجام میدهند. این پاپوش به دلیل استفاده از الیاف نخ پنبه و ابریشم در قسمت رویه بسیار سبک بوده و احساس راحتی زیادی را به شما انتقال میدهند و همچنین رنگ به کاررفته در گیوه ثابت وقابل شست وشو می باشد.

چهارمحال و بختیاری در کنار دیگراستان های غربی یکی از خاستگاه های گیوه در کشور است، که عمده گیوه این استان در شهرستان های شهرکرد و بروجنتولید می شده است، که متاسفانه امروز، کمتر از انگشتان دست، این حرفه را ادامه میدهند. اگر مطابق با سایز کفش های معمولی خود گیوه ای را به پا کردید و احساس نمودید که به پای شما بزرگ و یا کوچک است، بدانید که اندازه این گیوه استاندارد در نظر گرفته نشده است و برای خرید مناسب نمی باشد. رویه ی گیوه سنتی با استفاده از ابریشم، نخ قالیبافی و الیافی ساخته شده است که سبب می شود هوا در داخل و خارج از کفش ردو بدل شود. به طوری که ازانواع این کفش و پاپوش سنتی به خارج از کشور نیز صادر می گردد.