گیوه ، گیوه دوزی ، گیوه بافی

با توجه به این مه هر نوع از گیوه ها دارای رویه و کفی مختلفی هستند هرنوع از آن ها در لیست قیمت های متفاوتی قرار می گیرند. برای همین بسیاری از فروشندگان و تولیدکنندگان گیوهی کرمانشاهی با راهاندازی سایت و فعالیت در شبکههای اجتماعی، محصولات خود را به نمایش میگذارند و بفروش میرسانند. لذا خریداران محترمی که در تهران یا سایر شهر ها، قصد خرید و تهیه این محصول را دارند، می توانند اقدامات لازم را به عمل آورند. گیوه ها را کند و پا در آب سرد جو گذاشت. تکه نانی داشت و تنهاحجم سبزی را دید. گیوه تخت چرمی؛ این گیوه بتدریج جایگزین گیوه تخت آجیده شده و کف آن یک تکه از چرم گاومیش است که به اندازه پا در سایزهای مختلف بریده می شود و رویه آن همچون گیوه های دیگر سوزنی است.

همچنین نوعی گیوه به نام کلاشهورامی در اورامانات کرمانشاه توسط گیوه بافان هورامان با تکه های پارچه به هم دوخته شده با روده دام به هم بافته می شود. گیوه هایی که در کشور ما تولید می شود نمونه های مختلفی دارد. گیوه های مردانه که در بازار وجود دارد دارای کف چرمی یا پلاستیکی هستند. ماده اولیه و ابزار بافت رویه گیوه در گیوه های پنبه ای، شامل نخ پنبه و در مورد گیوه های ابریشمی، نخ ابریشم است. معمولا هر جفت گیوه با توجه به تنوع در کیفیت قیمتی بین ۳۰ الی ۲۰۰ هزار تومان دارد. گفتنی است که قیمت گیوه کلاش مردانه با توجه به نوع مواد مرغوب و اصل به کار رفته در آن، در سطح ایده آلی از جهت خرید قرار دارد. اما در مورد تهیه این محصول می توان گفت که خریدار می تواند با دسترسی به سازندگان این نوع گیوه ها که اغلب در شهر های کرد فعالیت دارند، سفارشات خود را به آن ها بسپارد.

گیوه کلاش حاصل دسترنج و زحمات تولید کنندگانی است که در مناطق کرد نشین وجود دارند. این نوع گیوه در ناحیهی اورامانت ساخته میشود. گیوه تخت چرمی؛ این گیوه بهتدریج جایگزین گیوه تخت آجیده شده و کف آن یک تکه از چرم گاومیش است که به اندازه پا در سایزهای مختلف بریده میشود و رویه آن همچون گیوههای دیگر سوزنی است. گیوه برمی گشت در مقابل پای ایشان . انگوره : اندازه گیر، پای مشتری را بر آن قرار می دهند. پاره ای از این مواد را گیوه کشان بدون اینکه کاری روی آن انجام دهند به کار می برند مثل پیه، نخ قرقره، چرم دباغی شده گاومیش (که فقط دوربری می شود)، رنگ (رنگ شیمیائی آماده شده در کارخانه) کف های پلاستیکی که در کارخانه های تهران تهیه می شود، میخ سیاه بنفش، کتیرا (که فقط در آب می خیسانند)، چسب و نخ قرقره. از همین رو اکنون نیز تولید این محصول هم چنان در مناطق مورد نظر ادامه دارد.

از ایام قدیم تا به اکنون که از آن زمان ها بسیار گذشته است، گیوه را مناطق کرد و لر نشین ساخته و مورد کاربرد قرار داده اند. گیوه تخت لاستیکی؛ از حدود نزدیک به ۱۵۰ سال قبل به دلیل ارزانی و تخت محکم لاستیک از لاستیکهای فرسوده ماشین که برش داده می شد برای استفاده عشایر رونق پیدا کرد ولی به علت گرم بودن کف آن بافت این گیوه با این زیره کم کم از رونق افتاد و بیشترین استفاده آن در فصل زمستان و درمناطق روستایی است. قابل ذکر است که به دلایل زیادی که در پی پیشرفت تکنولوژی حاصل شده است هنر گیوه دوزی در این استان ها کمتر شده است. امروز هم گیوه دوزانی هستند که فقط به کار دوختن گیوه ملکی اشتغال دارند با این تفاوت که تخت یا زیره آن را اغلب از چرم می گیرند و کمتر تخت کشی می کنند. گیوه زیرپارچه ای؛ در پاوه و در بخش اورامانات گیوه کشی و تولید گیوه زیره پارچه ای مرسوم است و در روستاهای حجیج و نودشه که از مراکز قدیمی و مهم تولید این نوع گیوه می باشد تولید می شود.