گیوه ، گیوه دوزی ، گیوه بافی

از جمله معروف ترین انواع گیوه مردانه می توان به مدل های ملکی ، آجیده ، لاته ، کردی یا کلاش اشاره کرد. گیوه انواع گوناگونی دارد، که همه آنها زیره و رویه دارند. از آنجا که رویه نقش بسزایی در زیبایی و استحکام گیوه دارد، در نتیجه نخ مورد استفاده را باید با دقت انتخاب کرد هر چه نخ ظریف­ تر باشد در نتیجه بافته­ ایی ظریف تر و محکم ­تر خواهیم داشت. مشخص است که این مدل از گیوه مردانه در کردستان مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول یکی از صنایع دستی ایران است که دارای دو قسمت رویه و زیره است. گیوه زیره ای یکی از صنایع غالب در منطقه اورامانات است که با توجه به ویژگی های آن از جمله عدم نیاز به تکنولوژی پیچیده و ماشین آلات سنگین ،فراوانی مواد اولیه،فراوانی افراد داوطلب برای جذب به این صنعت و روز افزون شدن تقاضا برای این محصول ،آشنایی با این صنعت و در نهایت حمایت از آن به بارور شدن اقتصاد منطقه و در سطحی گسترده ترکشور منجر می شود.

معنای لغت لاته در زبان فارسی، پارچهی قدیمی است. این کفش را با استفاده از پارچه های قدیمی و کرباس تولید می کنند. آن هم این است که بافت رویهی آن درشت تر است. کفش گیوه نوعی کفش یا پاپوش سنتی است که در زمان های قدیم استفاده می شد، زیرا بسیار سبک و با دوام بود و برای پیاده روی های طولانی هم مناسب بود و برای مسیرهای سخت و ناهموار مناسب است، در ادامه این مطلب آموزش بافت گیوه را در احتیار شما قرار می دهیم. همچنین با توجه به اینکه در تولید این کفش از چه نوع نخی استفاده شده است و نحوهی اتصال زیره و رویه به چه صورتی است، می توان آن را به دسته های مختلفی تقسیم کرد.

عبید زاکانی و همچنین نظام الدین محمود قاری معتقدند که در آن زمان، همهی اقشار جامعه نمی توانستند این کالای لوکس را خریداری کنند! به طور کلی ویژگی این پاپوش سنتی آن است که سبک و بادوام است و برای پیادهروی در مسافت های طولانی و جاده های پرپیچ و خم می توان از آن استفاده کرد. نوع دیگری از گیوه «گیوه کلاش» کرمانشاه است که در قزوین خیلی مشتری دارد همانطور که گفتم در گذشته در قزوین تولید و استفاده میشد و زیره این گیوه هم پارچه پنبهای و رویه آن سوزن بافت است. البته فقط کپی محض نمیکردم و حتماً تغییر یا نوآوری هم در آن کار انجام میدادم. 1 – آماده كردن پوست كه مراحل زیر را شامل میشود و همه كارهای آن توسط استادكار انجام میگیرد. کارم را با تزئینات گیوه شروع کردم با انجام هنر سوزندوزی و نقش اندازی روی گیوه جرقه فعالیت در تولید این کالای هنری در من زده شد و رفتهرفته چون به هنر بافت و قلاببافی هم علاقهمند بودم دیدم میتوانم بافت گیوه را انجام دهم و با چند بار تمرین و آزمونوخطا بافت گیوه را یاد گرفتم و توانستم از اداره فنی حرفهای قزوین مدرک بافت گیوه را دریافت کنم.

قسمت زیره هم از پلی اورتان با ضخامت 3 سانتیمتر ساخته شده که دوام و راحتی خوبی دارد. مهمترین ویژگی که این نوع پاپوش دارد این است که در تولید آن از پنبه و پارچه هایی بسیار محکم استفاده می شود. رویهی پرتراکم این نوع گیوه، با استفاده از نخهای پنبه یا پلیاستر بافته میشود و قسمت زیره (تخت) آن نیز، پلاستیکی یا چرمی است. 2 – برای گیوه های طرح جدید (تخت چرمی و پلاستیكی) میخ پوست دباغی شده – پاشنه های لاستیكی – كف لاستیكی – چسب – پوست – نری گاو – پارچه نخی – موی بز. برای خرید گیوه ای مناسب و مرغوب باید نکاتی را در نظر گرفت. این کفش در مدل ها و انواع مختلفی تولید می شود و اکنون نیز راه خود را به صنعت مد باز کرده است. گیوه کلاش هورامی پاپوش رسمی کرد ها بوده وبار بهره گیری مواد اولیه فروان وذوق سرشار سازنده گان آن وهم چنین باتوجه به استحکامی که دارد در طول تاریخ مناسب برای گذر گاه های صعبرالعبور در مناطق کوهستانی وسنگلاخی کوه ها ودامنه زاگرس بوده است .