گیوه ، گیوه دوزی ، گیوه بافی

قسمت رویه را زنان با نخ پنبه ای محکم می بافند و آن را به زیره ی گیوه متصل می کنند. چرمسازی و گیوه دوزی (مونتاژ) آماده و همه قسمت ها با نخ موم زده به یکدیگر متصل می شود. جنس مواد اولیه برای تخت کشی چرم، پارچه کرباس و امروز تخت های آماده پلاستیکی است. در استان کرمانشاه بافت پنج نوع گیوه معمول است که شامل: گیوه زیرپارچه ای، گیوه تخت آجیده، گیوه تخت چرمی، گیوه تخت لاستیکی و گیوه رویه ابریشمی است. گيوه بافي از هنرهايي است با قدمتي 15000 ساله که آثار باقي مانده از گيوه هاي پيرشهريار، درشهر باستاني اورامان بر قدمت آن دلالت مي كند. به ویژه اگر به دست استادکاران و با هنرمندی ساخته شده باشد.

و به راحتی پاره نمی شود از این رو در گذشته برای رفتن به باغ ها از گیوه استفاده می کردند. همچنین نوع طراحی و دوخت این پای افروز به شکلی است که هیچگاه لنگه به لنگه نمی شود و پای چپ و راست ندارد و حتی پس از پاره شدن دور انداخته نمی شود و می توان آن را ترمیم کرد. و حتی پس از پاره شدن دور انداخته نمی شود و می توان آن را ترمیم کرد. اگر گیوه ای تنگ باشد، باید آن را شیت و قالب کرد تا گشاد شود. اکنون ادامه دادن بافت این قسمت سلیقه ای بوده و به اینکه می خواهید رویه پاپوش تا کدام قسمت پا را بپوشاند، بستگی دارد. شغل گیوه کشی بیش از هزار سال در ایران سابقه دارد. کار گیوه کشی در دو مرحله کارگاهی و خانگی انجام میشود.

گیوه زیرپارچه ای؛ در پاوه؛ و در بخش اورامانات، گیوه کشی و تولید گیوه زیره پارچهای مرسوم است، که از مراکز قدیمی و مهم تولید این نوع گیوه میباشد تولید میشود. گیوه زیره چرمی پلاستیکی قهوه ای گیوه در سایزهای 39 تا 55 تولید می شود. امروزه گیوه های جدید با رنگ و طرح های خاص و متنوع در بازار وجود دارند ومتناسب با هر سلیقه ای موجود می باشند . پس از اين زايش روند تكامل صنعت كفاشي همانند تكامل زندگي بشر با شتابي فراوان دنبال شد. قرعه او بیست، ولی معدل کارنامهاش 19 بود؛ زیرا نمره بیست به بایرام شیت داده شد که به نشان طلا دست یافت.

نام خانوادگی حاج حسن، پدر ناصر، گیوه فروش بود که بعدا به گیوهچی تغییر یافت. گیوهچی با پنج نمره منفی، در نهایی با امتیاز، مغلوب بایرام شیت شد و به نشان نقره بازیها دست یافت و جوسیاهن سن امریکایی هم سوم شد. در سالهای اخیر و با استقبال دنیای مد از گیوه، این پاپوش سنتی به یکی از رایجترین انتخابهای طرفداران صنایع دستی تبدیل شده است. گیوهی آجیده که تهیهی آن در استانهای لرستان و اراک مرسوم است، یکی از زیباترین و محبوبترین انواع گیوه بهشمار میرود. در غیر این صورت گیوه را خریداری نکنید. پرگه ما : رشته هاي تابيده شده موی بز را كه محل اتصال بافت رويه به كفه است ‹‹ پرگه ما ›› گويند . محمود رفیعیان در رشته گیوهدوزی سرگرم فعالیتاند. در استان چهارمحال و بختیاری به فعالیت در این رشته مشغولاند. شناخته می شود که یکی از خاستگاه های اصلی آن استان چهارمحال و بختیاری است.