گیوه بافی، هنری سنتی در خوزستان

کار گیوه کشی در دو مرحله کارگاهی و خانگی انجام می شود اعمال کارگاهی آن درمغازه ها و با ابزارهای گوناگون و همیشه بدست مردان انجام می گیرد و کلاً مربوط به تخت گیوه است و به علت اینکه ساختن زیر گیوه مستلزم نیروی زیاد و مهارت کافی می باشد و یک کار فنی و تخصصی و سنگین است فقط توسط مردان انجام می گیرد. براساس سلیقه و نظر خود، می توانید بهترین گیوه ی مردانه را از میان پرفروش ترین مدل های زیر، خریداری کنید. وظیفه این شرکت که به «خانه بزرگ» معروف بود، بزرگ کردن ۲۲ کودک (از سن ۲ ماهه الی ۲ ساله) با نام ایروانیپور بود.

بعد از خشک شدن با داغ کردن پیه و چربی های آن را جدا می کنند. با این هدف که در آینده هر یک از این کودکان، مدیران بنگاه صنعتی او شوند. اما رفتهرفته با گذر زمان و حفظ کیفیت، این شرکت توانست بازار خود را در آمریکا پیدا کند. 2- نام شرکت نباید بیگانه و غیرفارسی باشد و بایستی دارای ریشه فارسی بوده و در فرهنگ نامه دهخدا به ثبت رسیده باشد. گيوه تخت لاستيكی: نوعی گيوه درشت باف و ارزان قيمت است كه دارای زيرهیلاستيكی مي باشد. اين نوع گيوه كه موضوع اصلي اين تحقيق مي باشد خاص مناطق كردنشين كشور بوده و محل اصلي توليد آن ناحيه اورامانات است. همچنین تا سال ۱۳۵۶ توانست بیش از ۱۰۰۰۰ نفر را صاحب کار و بسیاری از مناطق کشور را آباد کند.

زیرا معتقد بود که چند هزار نفر از این طریق زندگی می کنند. هر چند در مورد قدمت این صنعت، سندی در دست نیست ولی با توجه به گفته هایی که سینه به سینه نقل شده است و مردم منطقه آن را بیان می کنند، می توان قدمت این صنعت را به 300 تا400 سال پیش برگردانیم. بعبارتی گیوه کرمانشاهی تنها کفشی است که می توان از آن به صورت لنگه به لنگه استفاده نمود. گیوه یا پاپوش یکی از صنایع دستی کشور است که در استان هایی مانند کرمانشاه، کردستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری و زنجان رواج دارد و از دو قسمت کفه و رویه تشکیل می شود.. و قسمت کف گیوه (زیره) نام دارد که از جنس پارچه، چرم یا لاستیک میباشد. گیوه یکی از قدیمیترین صنایع دستی بشر است که انسان مبتکر در ادوار گذشته با بهرهگیری از مواد اولیه فراوان و ارزان قیمت با ذوق سرشار خویش اقدام به تولید این دست ساخته کرده است.

البته مدل و نوع گیوه در هر شهر با شهر دیگر تفاوتهایی دارد. این نوع گیوه در بین اقوام بختیاری خواهان زیادی دارد. فعالیت تولیدی این شرکت تولید انواع کفش صندل و دمپایی لایانگشتی با بهرهگیری از مدل اصلی ژاپنی برای راحتی بیشتر و بهتر پا بود. این نوع تخت از نظر کیفیت در سطح بالایی قرار گرفته. اما محمدرحیم متقی ایروانی گامی فراتر از همه این کارها برمیداشت. او مواد اولیه تولیدی در صندلها را قابل بازیافت کرد و همچنین سیستم جدیدی را برای تعویض و بازیافت صندلهای کهنه مشتریان شرکت با مدلهای جدیدتر آن کرد و باعث شد تا در زمان او بیش از ۴۵ تن از صندل قدیمی بازیافت شوند. با هدف ارائه برترین و با کیفیت ترین محصولات و جلب رضایت حداکثری مشتریان آغاز نموده است . شناخته می شود که یکی از خاستگاه های اصلی آن استان چهارمحال و بختیاری است.