گیوه بافی در اورامانات

گیوه مردانه چیست ؟ هنر گیوه دوزی چیست و از کجا آمده است؟ این سید با اینکه روحانی بود و اهل علم، ولی از طریق پینه دوزی و کفش دوختن در مغازه کوچک خویش امرار معاش می کرد، و در بین علما مشهور بود که وجود مقدس مولا صاحب الزمان(عج) به ایشان توجه خاص دارند و گاهی به حجره او هم سر می زنند. حاجآقا مجتبی تهرانی درباره این ماجرا فرمودند: کسی بود که من شبحی از او یادم هست و از اولیا خاص خدا بود، که علمای تهران به او سرسپرده بودند، و من بچه بودم و ایشان به منزل ما می آمد، و همه می دانستند ایشان خدمت امام زمان(عج) رسیده است و حضرت خودشان سراغ او می آیند. و من هم یک وقتی این را عرض کردم که من بعید میدانم خداوند متعال در روز قیامت بدن من را بواسطه آن نباتی که از آن طریق به من رسیده است در آتش جهنم بسوزاند گر چه من آن موقع کوچک و بچه بودم.

همچنین در سال ۱۳۶۶ کارخانه کفش استاندارد را در قاهره بنا کرد، اما مدتی بعد آن را به دولت مصر تحویل داد. تکراسا نوشت: کفش ملی نه تنها نخستین کارخانه کفشسازی ماشینی در ایران بود، بلکه محمدرحیم متقی ایروانی، بنیانگذار کفش ملی، کفش را که در آن زمان کالایی لوکس به حساب میآمد در ذهن مردم به عنوان یک نیاز اصلی جا انداخت و با تولید انواع کفش برای تمامی طبقات جامعه، مدل پوششی جامعه را دستخوش تغییرات جدی کرد. و بعد حجت الاسلام هاشمی نژاد به ماجرای نبات متبرکی اشاره نمودند و در ادامه گفتند که حاجآقا مجتبی می فرمودند: هنوز حلاوت آن نبات در کام من است و من فکر نمی کنم که خدا بدن مرا به آتش بسوزاند چرا که در آن تبرکی از امام زمان(عج) وجود دارد.

استاد فقید اخلاق مرحوم آیت الله حاجآقا مجتبی تهرانی در یکی از سخنرانی هایشان به نقل ماجرای نبات متبرکی امام زمان(عج) که به ایشان رسیده بود، پرداختند. از سوی موسسه نشر آثار حاجآقا مجتبی تهرانی ( موسسه مصابیح الهدی) آثار ایشان منتشر شده و علاقمندان می توانند از این آثار بهره مند شوند، که یکی از این آثار جذاب و خوب کتاب حاجآقا مجتبی است که در این کتاب علاوه بر زندگی نامه ایشان، راویان مختلفی خاطرات خود را از حاجآقا مجتبی بیان نمودند، که در این بین ماجرای نبات متبرک امام زمان(عج) به حاجآقا مجتبی است، که بیان این ماجرا در آستانه سالگرد ارتحالشان، خالی از لطف نیست. کفش ملی در آن زمان به بیش از ۱۴ کشور صادر میشد. سپس با اره آهن بر، درون آن را شکافی قرار می دهند تا هنگام دوختن، نخ در آن قرار گیرد.

گفتم بله آقا. میگوید در خدمت حضرت رفتیم کربلا، و نقل کرده بود که چگونه رفتیم و چه قضایایی اتفاق افتاد تا رسیدیم به کربلا بعد هم رفتیم حرم امام حسین صلوت الله علیه و زیارت کردیم و بعد هم برگشتیم و رفت و برگشتمان هم مثلاً یک ساعت هم نشد. و این فرد (شیخ عبدالکریم پینه دوز) پینه دوز بود و کفش و گیوه تعمیر می کرد و وضع کذایی داشت و من از یکی از بزرگان (منظور مرحوم والدشان مرحوم آیت الله حاج میرزا عبدالعلی تهرانی) شنیدم که بعضی از شبهای جمعه امام زمان صلوات الله علیه میآمدند پیش این شخص، و خود این شخص نقل کرده بود که یک دفعه حضرت تشریف آوردند و به من فرمودند فلانی میآیی برویم کربلا؟