گیوه بافی در اورامانات

گفت: در تولید گیوه قزوین نمیشود تفاوتی قائل شد تنها تفاوتی که میشود در گیوههای مناطق مختلف ایران دید این است که زیره گیوهها یک سری دستساز و یک سری ورقهای صنعتی است. علاوه بر این در تولید گیوه از رنگ، برای گیوههای تخت زیرهای و برای گیوههای طرح جدید (تخت چرمی و پلاستیکی) میخ پوست دباغی شده، پاشنههای لاستیکی، کفهای لاستیکی، چسب، پوست، نری گاو، پارچه نخی و موی بز استفاده میشود. اینگونه گیوه ها به دست زندانی ها نیز بافته می شود که برخی رویه ها به رنگ مشکی و از جنس نخ پلاستیکی است. خبرگزاری مهر – گروه استانها: گیوه نوعی کفش یا پاپوش سنتی است که تولید و استفاده از آن در استان فارس رواج داشته و با وجود منسوخ شدن در برخی مناطق هنوز هم عدهای مشتری پروپاقرص آن و تعدادی هم به تولید آن مشغول هستند. همچنین نوع طراحی و دوخت این پای افروز به شکلی است که هیچگاه لنگه به لنگه نمی شود و پای چپ و راست ندارد و حتی پس از پاره شدن دور انداخته نمی شود و می توان آن را ترمیم کرد.

این شرکت پس از مهاجرت خانواده ایروانی به آمریکا و به پیشنهاد بهمن ایروانی در شهری در حوالی شهر آتلانتا در ایالت جورجیا شروع به کار کرد. بهمن ایروانی همیشه بر سازگاری محصولاتش با محیط زیست تأکید داشت و برای ارتقا و بهبود آن کوشید، اما هیچگاه نتوانست موفقیتهای پدر را تجربه کند. سارا نیز همانند پدر و پدربزرگش اعتقاد به ثبات در کیفیت محصولات تولیدی داشت. طبق گفته گردشگرانی که در آن زمان در اصفهان مشغول به نوشتن سفرنامه خود بودند، معروفترین بازار فروش صنایع دستی کشور در نزدیکی علیقلی خان قرار داشت. صنایع دستی آن دسته از صنایعی است که همه و یا بخشی از مراحل ساخت فراورده های آن با دست انجام می گیرد و سازندگان آن در چارچوب اعتقادات و فرهنگ خود و با استفاده از طرح های سنتی به تولید محصول می پردازند.

گیوه را باید یکی از جالبترین و ارزندهترین صنایع دستی روستایی ایران دانست. گیوه، جزو آن دسته از صنایع دستی پرطرفداری است که تولید آن در استانهای زیادی رواج دارد. «گیوه» را باید یكی از جالبترین و ارزنده ترین صنایع دستی روستایی ایران دانست. فعالیت های کشاورزی و دامداری از منابع درآمد مسلط درغرب ایران به ویژه منطقه اورامانات است،این نوع شیوه زندگی مواد اولیه، برای ساختن انواع مصنوعات دستی را فراهم می کند ،اما افرادی که به این کار اشتغال دارند به علت طبیعت خاص کارشان فصل یا فصولی از سال را بیکار می مانند و چون در مشاغل دیگر به دلایل گوناگون قادر به فعالیت نیستند،لاجرم برای پرکردن اوقات بیکاری فصلی خود و به منظور کسب درآمد بیشتر با استفاده از مواد اولیه موجود در منطقه به تهیه اشیائی می پردازند که از ویژگی های آن علاوه بر رفع نیازمندی های زندگی،بیانگر خصوصیت هنری آنها و منعکس کننده اندیشه های معنوی و مادی ،احساس،روحیه و استعداد تولید کنندگان آنها است.

گیوه یا «کلاش» پایافزاری راحت، مقاوم و ارزان است که در جوامع کوچنشین، روستایی و شهرنشین مورد استفاده قرار میگیرد، سادگی ابزار کار و در دسترس بودن مواد اولیه برای تولید آن، وجود گذرگاههای صعبالعبور مناطق کوهستانی کردستان، باختران و فارس، کم بودن راههای ارتباطی ماشین رو، نوع معیشت مبتنی بر دامداری و کشاورزی و ضرورت تحرک فراوان در فصول سهگانه بهار و تابستان و پاییز (که فصلهای کار هستند) پاافزاری میخواهد که سبک، راحت، مقاوم، خنک و در عین حال ارزان باشد و خود عشایر، روستاییان، جوامع شهری و نیمه شهری با امکانات موجود در منطقه قادر به تولید آن باشند. با توجه به خنکی وسبکی آن بسیار مورد توجه بوده ودر فصول گرم سال همیشه مورد استفاده میگیرد. سارا ایروانی، فرزند بهمن ایروانی، از سال ۱۳۹۶ مدیر عامل شرکت اوکاباشی شد. محمد رحیم متقی ایروانی سرانجام در ۱۲ بهمن ۱۳۸۴ در سن ۸۵ سالگی در شهر لندن چشم از جهان فروبست.