گیوه را می توان بدون جوراب.

گیوه ها را کند و پا در آب سرد جو گذاشت. به خاطر رد و بدل شدن هوا داخل کفش از شر بوی بد پا و عرق کردن آن راحت میشوید. رییس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شوشتر گفت:تولید گیوه سه مرحله دارد: رویه چینی از نخ پنبهای تهیه میشود که باعث رسیدن هوا به پا شده و آن را خنک نگاه میدارد، تخت کشی با استفاده از چرم ساخت کف گیوه است و توسط مردان صورت میپذیرد و گیوه دوزی عبارت است از اتصال کف و رویه که با استفاده از دوالهای چرمی صورت میگیرد. پاره ای از این مواد را گیوه کشان بدون اینکه کاری روی آن انجام دهند به کار می برند مثل پیه، نخ قرقره، چرم دباغی شده گاومیش (که فقط دوربری می شود)، رنگ (رنگ شیمیائی آماده شده در کارخانه) کف های پلاستیکی که در کارخانه های تهران تهیه می شود، میخ سیاه بنفش، کتیرا (که فقط در آب می خیسانند)، چسب و نخ قرقره.

رنگ، برای رنگ کردن پارچه های کف گیوه، که معمولاً از باختران، سنندج، تهران و اصفهان آورده می شود. پارچه نازک نخی، برای درست کردن فیته های کف گیوه، که از ملافه های کهنه بیمارستان های شهرهای دور و نزدیک آورده می شود. پس از تکمیل زیره، رویه آن توسط زنان و با سوزن چیده می شود این گیوه در قدیم در شهرهای تویسرکان و نهاوند که جز استان کرمانشاه بودند متدوال تر بود، و مهمترین منطقه تولید این گیوه در قدیم شهر کرمانشاه بوده که این پایه افزار به گیوه کرمانشاهی ملکی معروف است. گیوه رویه ابریشمی؛ بیش از ۵۰ سال است که در شهر کرمانشاه معمول شده و در کنار نان برنجی جزء سوغاتی های کرمانشاه محسوب می شود، رویه آن از نخ ابریشمی الوان تهیه می شود و درحال حاضر به علت عدم ورود نخ ابریشم از خارج از کشور و هزینه بالای تهیه آن ویسکوز ، پرلون و نخ پلاستیکی جایگزین شده، این نوع گیوه بعنوان کفش خانگی و بیشتر زنانه است.

تا قبل از پیدایش صنعت لاستیك سازی، گیوه كش ها زیر كلاش ها را از پوست گاومیش تهیه می نمودند و رویه آن را از نخ کتانی یا ابریشمی می بافتند. نوعی پای افزار که رویه آن را ازریسمان و نخ پرگ یعنی ریسمانهای پنبه ای بافته و زیره یا ته آن را گاه از چرم و بیشتر از لته های بهم فشرده و درهم کشیده سازند. نخ تابیده شده (نخ قرقره) برای بافتن رویه گیوه که از کرمانشاه و اصفهان آورده می شود. این گیوه کلاش نام دارد و در حال حاضر هم در استانهای کردستان و کرمانشاه تولید میشود. گیوه كشی یكی از صنایع دستی رایج و بومی استان کرمانشاه است و به ویژه در بخش اورامانات از جمله صنایع دستی مسلط میباشد. البته ممکن است در حال حاضر امکان رزرو نوبت از همه مراکز فوق ممکن نباشد که این موضوع وابسته به تصمیم خانم دکتر در ارایه نوبت گیری از درگاه های فوق بوده است .

ها را ورکشیدن کنایه از: تصمیم به رفتن گرفتن و آمادة حرکت شدن . حال بعد از بافتن ۲۲ رج، در هنگام شروع رج ۲۳ ام، حال به تعداد ۴۳ دانه را از زیر بافته و سه دانه وسط را با هم ببافید، در حالی که سه دانه را یکی می کنید، به تعداد ۹ دانه دیگر ببافید و برگردید و رج را تا انتها ادامه ندهید. از همین رو اکنون نیز تولید این محصول هم چنان در مناطق مورد نظر ادامه دارد. اگر سفارشات حجم بالایی را در بر گیرد، قیمت مورد نظر نیز تخفیفاتی را شامل خواهد شد. گیوه تخت لاستیکی؛ از حدود نزدیک به ۱۵۰ سال قبل به دلیل ارزانی و تخت محکم لاستیک از لاستیکهای فرسوده ماشین که برش داده می شد برای استفاده عشایر رونق پیدا کرد ولی به علت گرم بودن کف آن بافت این گیوه با این زیره کم کم از رونق افتاد و بیشترین استفاده آن در فصل زمستان و درمناطق روستایی است.