گیوه را می توان بدون جوراب.

اما مردم عادی گیوه می پوشیده اند و باز در همین دوره است که می بینیم در شکل و ساختمان گیوه تغییراتی رخ می دهد و پاپوش دوزان قدیمی تلاش می کنند تا کارایی های گیوه را با موقعیت اقلیمی منطقه ای که در آن باید مورد استفاده قرار گیرد، تطابق دهند. قیمت هر جفت کلاش بهطور متوسط در شهر سنندج هفتاد هزار تومان است که این رقم متناسب با نوع بافت و کیفیت آن متغیر است. ۳- کلاشگر که استاد و معمولاً صاحب کارگاه است برش و پرداخت و تکمیل تخت گیوه و بهطور کلی موارد حساس و دقیق کار را انجام میدهد.

ساخت کفه و بافت رویه آن بهطور متوسط چهار روز وقت لازم دارد. برای دوخت یک گیوه حدود یک روز و نیم زمان صرف می شود، که دوام ان بین ۵ تا ۷ سال می باشد. 11-بعد از اتمام مراحل قبل استاد کار با درفش پرگاماسم جای بخیه کشی را سوراخ می کنند و این سوراخ را دور تا دور تخت گیوه را در بر می گیرد،بعد از آن کارگر بخیه کش دور تا دور گیوه را با موی بز بخیه کشی می کند،این بخیه کشی علاوه بر اینکه پایه دوخت رویه گیوه را تشکیل می دهد دور فتیله ها را هم می دوزدو مانع جدا شدن آنها از یکدیگر می شود،بعد از این اطراف بخیه توسط استادکار به فاصله 1سانتیمتر بریده می شود و آن را کتیرا مالی می کنند و همچنین به غضروف های سر و ته گیوه میخ می کوبند تا بعد از خشک شدن محکم کردند و سائیده نشوند.

دسته اول برای گیوههای تخت زیرهای که شامل رنگ، پارچه نازک نخی، کتیرا و نخ تابیده (قرقره) است و دسته دوم برای گیوههای طرح جدید (تخت چرمی و پلاستیکی) شامل میخ پوست دباغی شده، پاشنههای لاستیکی، کف لاستیکی، چسب، پوست نری گاو، پارچه نخی و موی بز میشود. گیوه های رنگی، ابریشمی، نوک تیز، زیرۀ چرمی و سایر طرح های متنوع هنوز تولید می شود. گیوه بچه گانه آبی رویه این گیوه بچه گانه تماماً پنبه ای می باشد. پس به عنوان یک کفش طبی هر پزشکی به بیماران خود که دارای کمر درد هستند، گیوه و پاپوش های سنتی این صنایع دستی ارزنده ایران را پیشنهاد می کند. گیوه را با لباس خود ست کنید- بهتر است گیوه با لباس محلی یا سنتی ست شود که انتخاب رنگ مناسب جذابیتش را بیشتر می کند. گیوه زنانه (نوعی پاپوش زنانه) از صنایع دستی ایران از زمان های گذشته بوده و قدمت تاریخی دارد ، خانم های با سلیقه از این گیوه ها در مجالس محلی ، بروی فرش و با لباس های خاصی ست می کنند.

موی بز، که در پاره ای موارد توسط زنان تابیده شده و تبدیل به ریسمان های نازکی می شود و یا اینکه بطور کلی از روستاهای اطراف تهیه می گردد. گیوهی کرمانشاه در کنار استانهای دیگری مانند زنجان، فارس، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری و مناطقی از استانهای شمالی که گالش میسازند، معروف است. این نوع گیوه در بین اقوام بختیاری خواهان زیادی دارد. زیره ای پارچه ای به نام شیوه و رویه ای نخی دارد. گیوه تخت آجیده، گیوهای است که کف تخت آن با نخ پرک، آج خورده است و از استحکام زیادی برخوردار است بهگونهای که در زمستان و تابستان و روی یخ و سنگ محکم به زمین میچسبد و در شرایط طبیعی منطقه و نوع فعالیت کوهستانی کارآیی دارد. 16-“گوده گیر” (godæ gir)ابزاری است آهنی و از قسمت تیزی آن که در سمت قوس بیرونی است استفاده می شود،تیزی این ابزار را روی فتیله ها در کنار مسیر تسمه و درست مماس با آن قرار می دهند با مشته روی آن می کوبند که مسیر تسمه ها مشخص شود و فتیله ها در این قسمت به هم فشرده می شوداین کار از جابه جا شدن تسمه های درون فتیله ها و در نتیجه شل شدن کف گیوه جلو گیری می کند،وقتی که گوده گیر به کار برده می شود ‹‹قوتله›› را در زیر تخت گیوه قرار می دهند به طوری که تسمه تابیده شده زیر گیوه در شکاف قوتله قرار بگیرد.