گیوه – معنی در دیکشنری آبادیس

گیوه یکی از قدیمی ترین کفش هایی است که در گذشته مردان استفاده می کردند. ●نیاز به سرمایه کم؛هر فردی با فرا گرفتن مهارت گیوه بافی می تواند به تولید این محصول مبادرت ورزد. ●بر فعالیت های جمعی متمرکز است،به علت تقاضای بسیار برای این کالا تولید این محصول فعالیت گروهی را به وجود آورده که هر کس به طور تخصص مشغول کار در قسمتی از تولید و حتی بخش خدمات و فروش قرار گرفته است. پیدایش این کفش به دوران صفویه برمی گردد ، زمانی که افراد ثروتمند جامعه، کفش چرمی به پا می کردند. این مدل گیوه مردانه در کردستان، استفاده می شود. پلاستیک، چرم و پارچه، از مهمترین موادی هستند که در گیوهبافی مورد استفاده قرار میگیرند و سبب ایجاد تفاوت بین انواع مختلف این محصول پرطرفدار میشوند.

●این نوع محصول برای افراد منطقه قابل درک است چون ریشه در فرهنگ مردم منطقه دوانده و ارتباط محکمی را با منطقه برقرار کرده است. و در واقع کفش مخصوص فصل تابستان است چرا که تماس با آب باران به بدنهی آن آسیب می ­زند. با عنوان «گالک» استفاده می کردند. بیشتر افرادی که از این مدل استفاده می کنند در شهرها زندگی می کنند. گیوه بچه گانه صورتی رویه این گیوه بچه گانه تماماً پنبه ای می باشد. از آنجا که او مجبور شد مسافتهای طولانی را طی کند، تصمیم به ساخت این کفش گرفت. در تاریخچه ی ساخت این کفش ها، داستان های زیادی وجود دارد که بیشتر شبیه افسانه ها هستند.

زیرا، ساخت زیره به قدرت بدنی بیشتری نیاز دارد. گیوهای که در لرستان ساخته میشود آژیه نام دارد. رویه گیوه از نظر بافت به دو نوع مشخص زنانه و مردانه تقسیم میشود. این نوع گیوه در ناحیهی اورامانت ساخته میشود. سپس برای بافتن رج برگشت، هر ۲۰ دانه را از رو ببافید و زمانی که دانه وسط را نیز رد کردید، ۹ دانه را باید از رو ببافید به طوری که از هر سمت یک دانه به بافت وسط اضافه نمایید، بنابراین در این مرحله مجموع رج های پشت بافت گیوه باید ۲۰ دانه باشد. در پشت این کفش نیز از یک قطعه چرم استفاده شده است. همه مراحل تولید این پاپوش، دستی است و عموماً از نخ قالی، نخ ابریشم و کف آن از پارچه، چرم یا لاستیک است.

وی با اشاره به تاریخچه تولید گیوه در قزوین خاطرنشان کرد: باتوجه به رشته تحصیلی و تحقیقاتی که در این زمینه داشتم، گیوه صنایعدستی خاص فقط شهر قزوین نیست و در شهرهای مختلف هم بافته شده است. کفش گیوه نوعی کفش یا پاپوش سنتی است که در زمان های قدیم استفاده می شد، زیرا بسیار سبک و با دوام بود و برای پیاده روی های طولانی هم مناسب بود و برای مسیرهای سخت و ناهموار مناسب است، در ادامه این مطلب آموزش بافت گیوه را در احتیار شما قرار می دهیم. گیوه مردانه، یکی از کفش هایی است که مدت هاست آقایان از آن استفاده می کنند، و هنوز هم مورد استفاده بسیاری از افراد قرار می گیرد.