گیوه – معنی در دیکشنری آبادیس

وی گفت: در شهرهای مختلف با توجه به شرایط آب و هوایی، سبک زندگی و طبقه اجتماعی و فرهنگی جوامع و سلایق مردم آن اجتماع چند مدل گیوه بافته میشد به همین دلیل مواد مصرفی برای هر مدل فرق دارد و این تفاوتها باعث انوع بافت گیوهها شده است. با گاز کارکشی که مانند انبردست است برای کشیدن دوری پاشنه در اطراف قالب زیرین استفاده می شود. قالب زبرین “خُل” نامیده می شود و برای شکل دهی به رویه است. یعنی فضای خالی بین گره های گیوه نباشند و رویه به صورت یکدست ومنسجم بافته شده باشد. چهارمحالی افزود:گیوه نوعی کفش است که رویه آن از نخ پنبهای بافته میشود و آن رویه بر کف چرمی قرار میگیرد که بسیار راحت و مناسب با آب و هوای ایران است و الیاف و مواد اولیهی طبیعی به کار رفته در آن به سلامت پاها کمک میکند. كارهای مربوط به تخت گیوه كه كاری مردانه است معمولاً در كارگاه و یا مغازه ها با ابزار گوناگون انجام میشود.

كار گیوه كشی معمولاً در دو مرحله كارگاهی و خانگی انجام میشود. 3 – كلاشگرKelash-ger كه استاد و معمولاً صاحب كارگاه است برش و پرداخت و تكمیل تخت گیوه و بطور كلی موارد – حساس و دقیق كار را انجام میدهد. پا به لحاظ انعطاف پذیری جایگزین سندان میشود و بطور كلی ابزار كار عبارت است از: سندان چوبی – مشته – درفش – كوره درفش درفش ناوكش – درفش پرگاماسم – كوره درفش پی كنه – چسنی – پرگاما- گزن – چوب ساو چوكله – روغندان – وز- دوارگیر- گوره گیر – قوتله- چاقو – پواز- گیره كنه. در كار گیوه كشی بطور كلی از سه نیروی فشاری – كششی و ضربه ای استفاده میشود و ابزارهائی كه در این صنعت دستی به كار میرود در جهت استفاده از این سه نیرو است و در پارهای موارد به منظور نگهداری و مقاومت پا هم به كار گرفته میشود و كلیه این نیروها از طریق دست وارد میشود.

نك : قطعه چرمي است كه به عنوان تكيه گاه تيرك ها در قسمت نوك كف گيوه قرار مي گيرد . پس از اینکه تار و پود کفش را به یکدیگر گره زدند، قسمتهای اضافی بریده میشوند تا محصول نهایی به دست آید. او بخش میانی كار و به عبارت دیگر بخش اتصال فتیله ها را انجام میدهد و تخت گیوه را برای انجام كار نهایی كه به دست استاد كار انجام میگیرد آماده میكند. اطلاعات زیادی از پیشینهی ساخت گیوه در دست نیست اما به اعتقاد مردم کُرد کلاش پیشینهی هزار ساله دارد و برخی پژوهشگران با استناد به شاهنامهی فردسی معتقدند که گیو وقتی برای بازگرداندن سیاوش و و مادرش به ترکستان رفت هفت سال در آن دیار سرگردان بود و چون برای راهپیمایی خود نیاز به پای­ افزار با دوام، سبک و خنک داشت گیوه را به وجود آورد و بعدها همه کسانی که چنین ویژگی­ه ایی را از پاپوش انتظار داشتند گیوه را انتخاب کردند و در رهگذر قرون و اعصار تغییراتی در آن به ­وجود آوردند.

گیوه به گیره یا میز کاری عمودی متصل می شود و در راستای لبه کار، بافت نخ به عنوان آج در روی زیره انجام می گیرد. زیره باید باکیفیت باشد و از انعطاف بالایی برخوردار باشد. گیوه، پاپوش سنتی زیبایی است که در اصطلاح محلی مردم کُردستان به آن کلاش می­ گویند؛ کلاش بخشی از زندگی و فرهنگ مردم کرد است و در مناطق مختلفی از جمله مریوان از رونق بسیار ویژه ­ای برخوردار است. دزدی طمع در گیوه او بست. باتوجه به دارا بودن قابلیت لنگه به لنگه پوشیدن گیوه کلاش هورامی وهمچنین نداشتن بند کفش پوشیدن این پای افزار سریعتر از کفش های بازاری می باشد.