گیوه – معنی در دیکشنری آبادیس

کف یا تخت گیوه نیز به چهار دسته تقسیم می­ شود: 1-کف پارچه ­ای یا اصطلاحاً لته ­ای یا شیوه ­ای؛ 2-کف آجیده (ترکیبی از نخ پنبه ­ای و چندین لایه چرم لطیف) 3-کف چرمی 4-کف لاستیکی و آمادهی بازار. تفاوت اصليش با ساير انواع گيوه دراين است كه درتخت آن تنها از تكه هاي كهنه پارچه كه در اصطلاح به آن لتهای گويند ،استفاده مي شود. جنس رویه گیوه از نخ ابریشم و پلی استر می باشد و جنس زیره آن از پیو است که بسیار سبک است و امکان پیاده روی طولانی را برای افراد فراهم می سازد.

با گذر از فصل زمستان و آغاز کردن بهار و فصول گرم سال نیاز به استفاده از پای افزای خنک و سبک احساس خواهد شد. گیوه نیز پاپوشی سبک و بادوام است که برای استفاده در فصول گرم بسیار مناسب است. گروه ریشه به جای استفاده از مواد چرمی که هنگاه شست و شو باعث تغییر رنگ گیوه میشود از مواد قابل شست و شو در تمام اجزائ گیوه استفاده کرده است. مراحل تولید یک گیوه از تهیه مواد اولیه گرفته تا ساخت زیره گیوه و بافندگی رویه آن که در مراحل آخر صورت می پذیرد هر کدام به نوبه خود توسط استادکار مخصوص تولید می شود. تولید این پاپوش، دستی است و عموماً از نخ قالی،نخ ابریشم و کف آن از پارچه، چرم یا لاستیک است. نوعی کفش که رویۀ آن از نخ یا ابریشم بافته می شود و ته آن از چرم یا پارچه است.

و همچنين پنجه و پاشنه تخت را نيز از پوست گاو تهيه كرده و بعد از اتصال تار و پود به هم، دور آن را حاشيه زده و اضافات آن را مي برند. نری گاو برای نصب در نوک و انتهای گیوه که بعد خشک شدن حالت شاخی پیدا می کند و استحکام گیوه را افزایش می دهد. در گذشته بدلیل استفاده از زیره چرمی برای شستن رویه گیوه از گل گیوه استفاده میکردند ولی هم زحمت فراوانی داشت و هم شاید خیلی مناسب زندگی امروزی نباشد. هر چه بافت پنجه و نوک رویه تیزتر و باریک تر باشد و در قسمت سینه پا پهن تر شود بافت گیوه استاندارد تر است و با زیره همخوانی بیشتری خواهد داشت. 3.گیوه را بپوشید و توجه نمایید که در قسمت رویه گیوه پاشنه آن پشت پا را احاطه کرده و کوتاه و یا زیاد بلند نباشد و هنگام راه رفتن اندازه استاندارد آن را نسبت به پاشنه پای خود احساس کنید.

در هنگام خرید گیوه ابتدا زیره آن را به خوبی مشاهده نمایید. گیوه یکتا پاپوش سنتی ایران است که تولید آن در مناطق گرمسیر و کوهستانی رواج دارد. نوعی پاپوش. از رشته های نخی به هم تافته یا پارچه های درهم تابیده درست می شود. بعدها انسان نخستين متوجه شد كه مي تواند با تغييراتي در استخوان حيوانات بزرگ جثه از آن به عنوان پاپوش وكفش استفاده كند. حتما با گیوه آشنا هستید، یکی از قدیمی ترین صنایع دستی ایران که رویه آن با استفاده از نخ توسط دستان هنرمند زنان ایرانی در روستاهای دور افتاده بافته شده است. لاته در زبان فارسی به معنای پارچه قدیمی است. یکی از انواع آن پارچه است که جنس پارچه باید از پنبه باشد و به غیر از پنبه، نمی توان آن را درست کرد.