گیوه – معنی در دیکشنری آبادیس

ابوالعباس زرکوب شیرازی در کتاب شیرازنامه که در سال های پیش از 754 قمری نوشته شده از بازار گیوه دوزان در شیراز یاد کرده و در مکاتبات خواجه رشیدالدین فضل الله، گیوه به عنوان یکی از محصولات عمده کازرون مورد اشاره قرار گرفته است. همچنین گیوه براساس نوع نخ مورد استفاده برای بافندگیی و نحوه اتصال قطعات به یکدیگر طبقهبندی میشود. زیره از کتان و چرم ساخته میشود. بغلک : تکه چرم مثلثی شکل است که در دو طرف پاشنه پا جا می گیرد. به خاطر رد و بدل شدن هوا داخل کفش از شر بوی بد پا و عرق کردن آن راحت میشوید. سرد و خشک نگاه داشتن ناحیه دچار عفونت است.از این رو گیوه کلاش هوارمی از این رو میتوان گفت گیوه کلاش هورامی جدای از رفع کنندگی بوی بد پا ضد قارچ و همچنین انتی باکتریال است. این صنعت بومی را میتوان بر مبنای نوع تولید و محل تولید به دو بخش اصلی روستایی و شهری تقسیم كرد.

در بسیاری از مناطق روستایی گیوه دوزی شغل اهالی روستا را تشکیل می دهد. کفش چاروق بچه گانه کفش چاروق در مدل های بچه گانه، دخترانه و زنانه تولید می شود و مدل مردانه فقط د.. چرخه : نخ های چند لایه را پیچ می دهند تا محکم شود. که زنان، آن را به دور گردنه و چرخه می انداختند و در اندازه های مختلف که 5 لا و 10لا و 14لا و یا بیشتر برای دوختن ملکین شکل می دادند. کمرک : تکه ای چرم است که پهنای آن 2 الی 3 سانتیمتر است و بلندی آن به اندازه دور تا دور تخت کفش می باشد.

زیره ای پارچه ای به نام شیوه و رویه ای نخی دارد. معروفترین نوع کفش های دست دوز که در نقاط مختلف ایران دارای طرفداران پرشماری است و حتی برخی مردم شهرنشین نیز در روزهای گرم سال آن را به سایر کفش ها ترجیح می دهند «گیوه» نام دارد. نوعی گيوه درشت باف و ارزان قيمت است كه دارای زيرهیلاستيكی مي باشد. گیوه زنانه صورتی این مدل از گیوه زنانه دارای پاشنه می باشد. سپس با اره آهن بر، درون آن را شکافی قرار می دهند تا هنگام دوختن، نخ در آن قرار گیرد. چسباندن آستر و دوخت آن برای دوام بیشتر جوراب است و به گونه ای در دورتادور رویه قرار می گیرد که هنگام پوشیدن گیوه تمام محیط کف پا در کنار آن قرار می گیرد.

رویه گیوه مردانه معمولاً سفید بوده و برای بافت گیوه های زنانه از نخ های رنگین و گاه از انواع منجوق نیز استفاده به عمل می آمد. این دانشآموخته کارشناسی ارشد رشته طراحی پارچه و لباس که حدود ۲۰ سال است در مراکز دانشگاهی شهرهای مختلف تدریس دارد بهعنوان یک فعال صنایعدستی علاوه بر کاربردی کردن دوختهای سنتی ایران این روزها به عنوان یک کارآفرین، گیوهدوزی را در قزوین زنده کرده است و به تولید آن میپردازد. قالب، میان قالب و پاشنه: قالب برای قالب کردن، شکل گیری و جا باز کردن ملکی به کار می رود تا کوچک و بزرگ نشود و ملکین صاف و راست در آید. برای نازک تر کردن نخ، نخ ها را به دور دروشی می انداختند و آن را بالا و پایین می بردند که به این کار «سیمک» گفته می شد. در آینده تمام مدارک از طرف سازمان ثبت شرکت ها به این آدرس برایتان ارسال خواهد شد.