گیوه چگونه ساخته می شود؟

استفاده می شود که استفاده از مصنوعات غیر طبیعی در ساخت گیوه خود نشانه ضعف و قیمت پایین آن در بازار است. ۲- ابزار کار ساده است و به راحتی می توان آن را تهیه کرد. از ابزارهای مورد نیاز برای کار تختکشی گیوه میتوان به درفش، میخ، انبر، کارد، سوزن، قلاب، چکش، قالب کفش و گزن اشاره کرد. گیوه ملکی همانگونه که از نام آن مشخص است، مورد استفاده متمولین و بزرگان بوده و تماما از نخ پنبهای با کفی از کرباس تهیه میشده است. آجیده نوعی گیوه است که سطح زیرهی چرمی آن با نخ محکم، آجیده شده است. به همین دلیل هنرمند، یک تکه لاستیک و یا چرمی که به اندازهی پاشنه بریده شده است را با سریش و یا چسب و میخ به تخت گیوه میچسباند.

با این تفاوت که آجیده، ساق ندارد و تخت آن از چرم و یا لاستیک است. تختِ گیوه ممکن است به روش آجیده، لتهای و یا چرمی باشد. برای گیوههایی که تخت آنها از پارچههای کهنه، کرباس و یا متقال تهیه میشده، پارچهی نازک نخی، کتیرا، نخ تابیده (قرقره) مورد نیاز است و برای گیوههای طرح جدید (تخت چرمی و پلاستیکی)، پوست دباغی شده، پاشنههای لاستیکی، کف لاستیکی، چسب، پوست و پارچه نخی. این کار با استفاده از درفش (برای سوراخ کردن محل سوزن مورد استفاده قرار میگیرد)، سوزن مخصوص و نخ انجام میگیرد. آستر نیز همانند رویهی گیوه باید به قالب با استفاده از میخ متصل شود و در قسمت بالا نیز با درفش و سوزن و نخ به رویهی گیوه دوخته شود. قسمت رویهی این گیوه به وسیلهی نخ پنبه بافته میشود و قسمت زیر یا تخت آن از پارچههای کهنهای میباشد که به صورت رشتهرشته در آمده است.

این گیوه در گذشته بیشتر مورد استفاده اربابان بوده است. سوزن : برای دوختن شیوه و رُوار و پیش نقاب که ریسمان در سوراخ انتهایی آن جای می گیرد و برای دوختن مورد استفاده قرار می گیرد. هدف کلی که در این تحقیق دنبال می شود بررسی تکنولوژی به کار رفته در صنعت گیوه بافی در اورامانات با رویکرد مردم شناسی است. قابل ذکر است که به دلایل زیادی که در پی پیشرفت تکنولوژی حاصل شده است هنر گیوه دوزی در این استان ها کمتر شده است. تولیدکنندگان برای تولید هر جفت از گیوه ها چه گیوه های مردانه و زنانه و چه گیوه بچه گانه خود به تنهایی نمی توانند از عهده تمامی امور برآیند و ساخت و تولید و بافندگی این محصول را بدست بگیرند. گیوه مردانه در انواع مختلفی تولید می شود که ممکن است کف آن چرمی، پلاستیکی یا پارچه ای باشد.

زیر پاشنه پارچه ای می باشد. کفش چموش کفش چموش اصیل را از چرم دباغی شده گاومیش می دوزند. رویه از قسمت پنجه تا نزدیک پاشنهی کفش به تخت گیوه متصل میشود. در این مرحله اطراف رویه را خوب به سمت زیر قالب میکشد و آن را با استفاده از میخهای کوچک کاملا به قالب متصل میکند. در اسناد موجود میتوان گیوه را به دوره های بعد تاریخی نیز متصل کرد، به طوری که نحوه ساخت و حتی نام سازندگان مشهور گیوه نیز ثبت شده است. لاته: در این نوع گیوه تنها با پارچههای قدیمی و کرباس ساخته میشود و تنها به همین دلیل است که به لاته مشور است. با زیره چرمی: این نوع بسیار شبیه به کفشهای معمولی است. بخش جوراب شکلی همانند جوراب های معمولی بدون ساق دارد و بنابراین، هم دارای رویه و هم کفی است.