گیوه چگونه ساخته می شود؟

گیوه یکی از پای پوش های قدیمی که روزگاری به خصوص در فصل تابستان مورد استفاده فراوان قرار می گرفت، در سال های اخیر به سبب رواج کفش های چرمی و غیر چرمی و جایگزین شدن آن ها به جای پای افزارهای قدیمی در اکثر مناطق ایران رونق و اعتبار دیرین خود را از دست داده است. چون رویه این کفش منافذ زیادی دارد و هوا داخل کفش جریان پیدا کرده و پا را خنک نگه میدارد، بو نمیگیرد و از بیماریهای قارچی جلوگیری میکند. گرچه گیوه به طور عمده توسط زنان تولید میشود، اما این مردان هستند که بیشتر از این کفش سنتی ایرانی استفاده میکنند. این نوع پاپوش سنتی ایرانی بیشتر مورد استفاده ساکنین شهرها است و به همین دلیل به آن «گیوه شهری» نیز میگویند. طبق گفتههای عبید زاکانی، شاعر ایرانی و نظامالدین محمود قاری، نویسنده کتاب لباسها، گیوه در آن زمان یک کالای لوکس بود و همه نمیتوانستند آن را داشته باشند.

گردنه : (گردونه) ریسمان را با آن به صورت نخ در می آورند. چرخه : نخ های چند لایه را پیچ می دهند تا محکم شود. در بسیاری از مناطق روستایی گیوه دوزی شغل اهالی روستا را تشکیل می دهد. جوراب را اغلب زنان این روستا در خانه هایشان می بافند و به مغازه ها می فروشند. ظرف کتیرا یا کره : یک خمره بسیار کوچکی است که در آن کتیرا می ریزند و وقتی ملکی دوخته شد، با یک چوب کتیرا را به دور چرم می مالند. دقت بفرمایید که تعداد و فشردگی لایه رج پارچه در کفه گیوه کلاش هورامی مابین ۳۰۰ تا ۳۶۰ رج می باشد وهمچنین روی آن دارای از گره های ریز بافت و بخش های بسیار جزئی و متعددی تولید شده است که به اختصار مراحل آن را در پایان این مقاله برای شما خواهیم نوشت.

سوهان و سنگ سو : سوهان برای تیز کردن قیچی، شفره، کارد، کج کارد و غیره استفاده می شود. درفش ملکین دوزی : درفش را از فولاد می سازند بدین ترتیب که قسمتی از فولاد را با چکش به شکل مستطیل درست می کنند و سپس قسمتهای بالا را با سوهان می سایند. بدین ترتیب که دسته سوهان شکسته را مانند درفش های فولادی می سایند و آن را به شکل درفش سوزنی یا قلابی درست می کنند. برای نازک تر کردن نخ، نخ ها را به دور دروشی می انداختند و آن را بالا و پایین می بردند که به این کار «سیمک» گفته می شد. گیوه كلاش هورامی پای پوشي است زیبا ، با اصلت و سنتی كه متشكل از مواد كاملاً طبيعي سازگار با محیط زیست با خصوصياتي منحصر به فرد از نظر زيست محيطي که با ساختار يا مرفولوژي پا ، مناسب برای افراد دارای کمردرد و مخصوص فصول گرم سال قابليت استفاده برای تمام سنين مشترك بین خانم ها و آقایان میباشد.

از ابزاری سه کاره به نام “گاز کارکشی” برای کوبیدن گوه استفاده می شود. گیوه کارگری که بیشتر برای کارگران و کشاورزان ساخته می شود دارای زیره ای از جنس لاستیک است. اینگونه گیوه ها به دست زندانی ها نیز بافته می شود که برخی رویه ها به رنگ مشکی و از جنس نخ پلاستیکی است. و نیز گوید کفش نمدینی است که از ساق تا کعب پا برسد ومخصوص شبروان و عیاران است . حتی اگر شواهد زیادی در مورد اینکه این کفش از چه نوع متریالی ساخته شده است، با این حال هنوز اثبات نشده است که تولید گیوه دقیقاً از کجا و چگونه انجام شده است. گیوه زیره چرمی پلاستیکی سفید گیوه در سایزهای 39 تا 55 تولید می شود. زیره گیوه بچه گانه، از جنس پل.. رویه این گیوه بچه گانه تماماً پنبه ای می باشد.