7 نکته برای تهیه گیوه اصل و مرغوب

گیوه تخت لاستیکی؛ از حدود نزدیک به 150 سال قبل به دلیل ارزانی و تخت محکم لاستیک، لاستیک های فرسوده ماشین که برش داده می شد برای استفاده عشایر رونق پیدا کرد ولی به علت گرم بودن کف آن بافت این گیوه با این زیره کم کم از رونق افتاد و بیشترین استفاده آن در فصل زمستان و درمناطق روستایی است. گیوه به طور سنتی از صنایع دستی مناطق روستایی و کوهستانی استان کرمانشاه و یزد است. گیوه تخت آجیده (ملکی)؛ گیوهای است که کف تخت آن با نخ پرک آج خورده است و از استحکام زیادی برخوردار است در زمستان و تابستان و روی یخ و سنگ محکم به زمین می چسبد و در شرایط طبیعی منطقه و نوع فعالیت کوهستانی کارآیی دارد. اعمال کارگاهی آن درمغازهها و با ابزارهای گوناگون و همیشه بدست مردان انجام میگیرد، که مربوط به تخت گیوه است.

این پاپوش با اشکال گوناگون ساخته میشود و نخ، ابریشم، چرم و لاستیک اجزای سازنده آن است. گیوه تخت چرمی (این نوع گیوه به دلیل استفاده از چرم گاومیش برای ساخت تخت آن، معروف میباشد. گیوه به گیره یا میز کاری عمودی متصل می شود و در راستای لبه کار، بافت نخ به عنوان آج در روی زیره انجام می گیرد. نقش های معروف آن ترمه، برگ بیدی، زربافت، توت فرنگی، پرچمی، نوری، پروانه و کوزهای میباشد، رویه آن توسط قلاب بر روی کفه بافته میشود. در گذشته این رویه بهوسیله زنان هنرمند بافته میشده است. آجیده: تفاوت بین این گیوه با نوع ملکی در این است که در آجیده، قسمت رویه دارای بافت درشتتر است و زیره تنها از چرم با دوختهای مستقیم به رویه متصل میشود. این دانشآموخته کارشناسی ارشد رشته طراحی پارچه و لباس که حدود ۲۰ سال است در مراکز دانشگاهی شهرهای مختلف تدریس دارد بهعنوان یک فعال صنایعدستی علاوه بر کاربردی کردن دوختهای سنتی ایران این روزها به عنوان یک کارآفرین، گیوهدوزی را در قزوین زنده کرده است و به تولید آن میپردازد.

درواقع باید مانند یک جوراب دور پا را احاطه نماید و با رویه و پشت پا تماس داشته باشد. یکی از انواع آن پارچه است که جنس پارچه باید از پنبه باشد و به غیر از پنبه، نمیتوان آن را درست کرد. قرعه او بیست، ولی معدل کارنامهاش 19 بود؛ زیرا نمره بیست به بایرام شیت داده شد که به نشان طلا دست یافت. در ضمن این را نیز نباید فراموش نمود که گیوههای با کیفیت را باید از سایتهای معتبر بدست آورد؛ زیرا که در این میان برخی با نام گیوهی کرمانشاه، محصولات بیکیفتی را به فروش میرسانند. از این به بعد شما میتوانید هر جای ایران باشید به راحتی از فروشگاه گلونی گیوه اصل لری خریداری کنید. رویهی این نوع گیوه با استفاده از نخهای پنبهای تهیه میشود و برای زیرهی آن نیز از چندین لایه چرم اصل استفاده میکنند.

قیچی : قیچی درشت و زمختی است که برای بریدن روار و چرم اضافی از ملکین یا بریدن نخ و غیره به کار می رود. بعد از گذشت فصل زمستان در اواخر اسفند و اوایل فروردین به دلیل گرم شدن هوا که بارندگی ها هم کم کم تمام می شوند و آغازی برای ماه های گرم سال است، پاپوش ها هم نسبت به تغییر آب و هوا تغییر می کنند. گیوه، نوعی از کفش یا پاپوش اصیل ایرانی است که در فصول گرم و خنک مصرف داشته است. در سالهای اخیر و با استقبال دنیای مد از گیوه، این پاپوش سنتی به یکی از رایجترین انتخابهای طرفداران صنایع دستی تبدیل شده است. تولید گیوه در روستاهای منطقه کرمانشاه و کردستان بیشتر به نوع خاصی از گیوه مربوط میشود که تخت آن کهنهای است و به نام گیوه «زیره ای» یا «کلاش» شهرت دارد.