7 نکته برای تهیه گیوه اصل و مرغوب

این مدل گیوه مردانه در کردستان، استفاده می شود. چنانچه از فارسی بودن نام انتخابی خود مطلع نیستید می توانید با مراجعه به فرهنگ لغت از این قضیه مطلع شوید. لاته در زبان فارسی به معنای پارچه قدیمی است. معنی کلمه لاته در فارسی، پارچه ای قدیمی است. این کفش ها با استفاده از پارچه های قدیمی و کرباس ساخته می شوند. داماد جوان رفیعیان نیز با علاقهای وافر بیش از یک دهه است که به حرفه گیوه دوزی ورود پیدا کرده و خود را ادامه دهنده راه استادکاران قدیمی میداند. محمود رفیعیان یکی از معدود بازماندگان نسل گیوه دوزهای دهکردی است که از کودکی این کار را نزد پدر آموخته و قریب به ۶ دهه است در این حرفه مشغول است. امروزه صدها نفر از زنان منطقه هورامان در شهرهای پاوه ونودشه ونوسود وحتی مریوان و تمام روستاهای هورامان به کار گیوه بافی وگیوه چنی مشغول می باشند. گیوه چون محصولی است که در زیر مجموعه صنایع دستی قرار گرفته و مانند کفش صنعتی در کارخانجات تولید انبوه نمی شود و در نتیجه هر قسمت از این محصول توسط عده ای خاص تولید می شود.

اگرچه گیوه این روزها نقش کمرنگی در زندگی ایرانیان دارد و کفشهای صنعتی جای آن را در دل مصرف کنندگان باز کردهاند، اما همچنان افراد بسیاری این کفش را به عنوان یک کفش راحت شناخته و حتی با افتخار به عنوان یک پوشش با اصالت و هویت در مراسمهای خاص خود به پا میکنند. کلاش کردستان برای مردم آنقدر اهمیت دارد که تنها در مراسم­ خاص مانند عروسی از آن استفاده می­ کنند. یکی از انواع آن پارچه است که جنس پارچه باید از پنبه باشد و به غیر از پنبه، نمی توان آن را درست کرد.(تختی که از پارچه تهیه می شود، هر چه پارچه کهنه باشد تخت آن مرغوب تر است.)تختی که پارچه در ساختمان آن بکار رفته در فرهنگ آباده به آن شیوه می گویند. عده ای از خریداران، گیوه های رنگی طرح دار زنانه را بیشتر می پسندند و عده ای دیگر نیز برای خرید، طرح های ساده را ترجیح می دهند.

تمامی تصاویر موجود در سایت توسط تیم فروشگاه اینترنتی کورد بازار گرفته شده و در صورت هرگونه مغایرت با محصول ارسالی ، شما عزیزان می توانید کالای خریداری شده را ظرف مدت 7روز عودت دهید و تمام هزینه خود را دریافت نمایید . ۴- در صورت تولید بیشتر می تواند حوزه آن به خارج از محدوده خود نیز کشیده شود و به جای اینکه با خروج مواد اولیه غذائی، نیازهای دیگر تأمین گردد، مواد غذائی برای اهالی باقی بماند، نوع تغذیه کامل گردد، از مقدار بیماریهای ناشی از سوءتغذیه کاسته شود، نیروی بیشتری صرف تولیدهای مسلط منطقه گردد، راه سیاست خودکفائی بازتر شود، و نیازهای مصرفی منطقه از این راه تأمین گردد. مهر نوشت: این کفش نه تنها راحتی و سازگاری با نیازهای روز را برای مردمان آن ‬روزگار فراهم میکرده بلکه نمادی از احترام به طبیعت بوده است به این ترتیب که در تولید گیوه از ضایعات و قطعههای کوچک برش چرم نیز میتوان استفاده کرد.

زیره ی این مدل، از کتان و چرم ساخته شده است. زیره ی این نوع کفش، از چرم است. نوک آن پهن و زیر چرم ستبر است . انواع گیوه ی مردانه ی اصل، در طرح ها و مدل های گوناگون ساده و اسپرت، در لیست زیر موجود است. رویه گیوه بدست زنان و توسط انواع سوزن ها (به جز سوزن خیاطی) و جوالدوز بافته میشود و قسمت کف گیوه (زیره) نام دارد که از جنس پارچه، چرم یا لاستیک می باشد. با عنوان «گالک» استفاده می کردند. امروزه روستای دل با جمعیتی حدود ۱۵۰۰ نفر نزدیک به ۲۰۰ کارگاه گیوه بافی دارد. از لحاظ تاریخی به زمان حضور نخستین قوم بختیاری در این استان بازگردد. شما مشتریان عزیز می توانید در هر مکان و زمانی به فروشگاه اینترنتی کورد بازار متصل شده و با بررسی و انتخاب کالای مورد نظر خود ، در صورت سفارش ، محصول را در کمترین زمان ممکن در آدرس مورد نظرتان تحویل بگیرید .