7 نکته برای تهیه گیوه اصل و مرغوب

اما گیوه هنوز هم مشتریان خود را دارد. این پای پوش قدیمی كه روزگاری، بخصوص در فصل تابستان مورد استفاده فراوان قرار میگرفت در سال های اخیر به سبب رواج كفش ماشینی و جایگزین شدن آن بجای پای افزارهای قدیمی در اكثر مناطق ایران رونق و اعتبار دیرین را از دست داده و صنعتگران شاغل نیز به علت كمی درآمد و كاهش تقاضا در این رشته به مشاغل دیگر روی آورده اند؛ ولی زیبائی؛ تنوع و طرح های متعدد گیوه آن چنان است كه هنوز هم دارای متقاضیان فراوانی بوده و از استقبال قابل توجهی در فصول بهار و تابستان برخوردار میباشد.

شهر «نودشه» و روستای «حجیج» در هورامان لهون از مراکز قدیمی و مهم تولید این نوع گیوه میباشد . گیوه تخت چرمی (این نوع گیوه به دلیل استفاده از چرم گاومیش برای ساخت تخت آن، معروف میباشد. معروف ترین نوع کفش های دست دوز که در نقاط مختلف ایران دارای طرفداران پرشماری است و حتی برخی مردم شهرنشین نیز در روزهای گرم سال آن را به سایر کفش ها ترجیح می دهند ” گیوه ” نام دارد. تولیدکنندگان برای تولید هر جفت از گیوه ها چه گیوه های مردانه و زنانه و چه گیوه بچه گانه خود به تنهایی نمی توانند از عهده تمامی امور برآیند و ساخت و تولید و بافندگی این محصول را بدست بگیرند. در ضمن این را نیز نباید فراموش نمود که گیوههای با کیفیت را باید از سایتهای معتبر بدست آورد؛ زیرا که در این میان برخی با نام گیوهی کرمانشاه، محصولات بیکیفتی را به فروش میرسانند.

مرحله دیگر اتصال رویه گیوه به تخت گیوه است و محل آن آنرا استاد كار با سوراخهائی كه با درفش بوجود میآورد تعیین می كند و یك نفر دیگر كه معمولاً در خارج از كارگاه است این محدوده را با ریسمانی كه از موی بز تابیده شده میدوزد این كار را پرگامارونی Pergama-runi و عامل این كار را پركاماگیرPergama-gir مینامند. ریسمان : ریسمان ملکین که اکثراً به وسیله زنان تهیه می شود در قدیم از جنس پشم و موی گوسفند بوده است. تولید گیوه در روستاهای منطقه کرمانشاه و کردستان بیشتر به نوع خاصی از گیوه مربوط میشود که تخت آن کهنهای است و به نام گیوه «زیره ای» یا «کلاش» شهرت دارد.

این نوع از گیوه برای کسانی که از بیماریهای دیابت و دیسک کمر رنج میبرند، توصیه میشود. گیوه اگرچه رویهای که با نخ تابیده بافته شده است دارد و هم خنک است و هم قابل انعطاف، اما زیره آن که با چرم ساخته میشود محکم و غیر قابل نفوذ است. گیوه اشرافی گیوه ای است که زیره آن از جنس چرم است و در سه لایه چرم دباغی شده به یکدیگر و به کف جوراب دوخته می شوند. در كار گیوه كشی بطور كلی از سه نیروی فشاری – كششی و ضربه ای استفاده میشود و ابزارهائی كه در این صنعت دستی به كار میرود در جهت استفاده از این سه نیرو است و در پارهای موارد به منظور نگهداری و مقاومت پا هم به كار گرفته میشود و كلیه این نیروها از طریق دست وارد میشود.