7 نکته برای تهیه گیوه اصل و مرغوب

در گذشته در اکثر شهرها و روستاهای قزوین گیوه یکی از پای پوش های رایج مردمان بوده است که بیشتر روستائیان برای کار در مزرعه و مردان در شهرها و در هوای گرم تابستان از آن استفاده میکردهاند. ارتفاع پاشنهی گیوه باید کمی بیشتر از قسمتهای دیگر آن باشد. آستر گیوه در اکثر موارد از جنس متقال است. جنس رویه گیوه از نخ ابریشم و پلی استر می باشد و جنس زیره آن از پیو است که بسیار سبک است و امکان پیاده روی طولانی را برای افراد فراهم می سازد. آب را گل نکنید! در صورت لزوم رویه این پاپوش با استفاده از سریشم اندوده می شود تا در کشتزارها مانع نفوذ آب به درون آن شود. ابتدا چرم گاو را به مدت 4 الی 5 ساعت در آب قرار میدهند تا نرم و قابل انعطاف گردد. پس از انتخاب پذیرش تاسیس باید فرم آن را با دقت کامل پر کنید .

اساسنامه و شرکتنامه ، فرم های پیش فرضی دارند که باید آن ها را پر نموده و در صورت لزوم ، قوانین مخصوص شرکت را به آن بیفزایید. عبید زاکانی و همچنین نظام الدین محمود قاری معتقدند که در آن زمان، همه ی اقشار جامعه، توانایی خریدن این کالا را نداشتند. چهارمحالی افزود:در خوزستان به دلیل گرمی هوا، لباسها و کفشهایی مورد نیاز بوده است که به مقاومت افراد در برابر گرما کمک کند که یکی از این صنایع گیوه بافی است. در دایرهالمعارف صنایع دستی، آجیده به معنی لایه دوزی و یا پنبه دوزی آمده است که دوختی کاملا سنتی میباشد.

گیوه یکی از قدیمیترین صنایع دستی بشر است که انسان مبتکر در ادوار گذشته با بهرهگیری از مواد اولیه فراوان و ارزان قیمت با ذوق سرشار خویش اقدام به تولید این دست ساخته کرده است. در گذشته قیمت گیوه بر حسب نوع مواد مصرفی تغییر میکرده است. اگر سفارشات حجم بالایی را در بر گیرد، قیمت مورد نظر نیز تخفیفاتی را شامل خواهد شد. هنرمند، چرم گاو را به اندازهی قالب مورد نظر برش میدهد و با میخ و چکش این تخت چرمی و یا لاستیکی را به ته قالب متصل میکند. اگر فاصله ای بین پا و گیوه بیفتد این گیوه استاندارد نیست و نباید خریداری شود. 8-“چنی” (niĉ) سوزنی است فلزی که برای راحتی کار قوس ملایمی هم دارد در انتهای سوزن نخ پرگ موم زده ای از سوراخ آن گذشته و گره خورده است،انتهای دیگر آن نخ به سوراخ تسمه‹‹چنی››گره می خورد.با این سوزن، تسمه را از بین سوراخ فتیله ها عبور می دهند و فتیله ها را بهم متصل می کنند.

10 -“گازن”(nzga) ابزاری است با دسته چوبی خراطی شده و قسمت کارای آن آهنی به طول 15سانتیمتر است از سر این ابزار که تیز است برای بریدن و صاف کردن تسمه های چرمی و قسمت های اضافی فتیله های به هم متصل شده تخت گیوه استفاده می شود. 3-تهیه فتیله توسط شاگرد؛شاگرد پارچه ها را به شکل مسطتیل با طول11سانتیمتر و عرض5/3برش می دهند،جفت آنها را روی هم می گذارند و با تاکردن آنها فتیله ها را درست می کنند برای حالت گیری آنها از ضربه مشته استفاده می کنند. در این مرحله اطراف رویه را خوب به سمت زیر قالب میکشد و آن را با استفاده از میخهای کوچک کاملا به قالب متصل میکند. این قالبها در گذشته به دست نجاران ماهر ساخته میشد ولی امروزه به صورت آماده قابل خریداری است.